Güncel

“Hapishaneler insanlık dışı uygulamalarda sınır tanımıyor”

İstanbul: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, F oturumunun 231. Haftasında hasta tutsak İbrahim Halil Güngör şahsında tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi. Bugün saat 13.30’da Galatasaray Meydanında basın açıklaması gerçekleştiren İHD İstanbul Şubesi adına açıklamayı Mukaddes Şamiloğlu yaptı.

Şamiloğlu Toplumun devrimci, demokrat kişi ve kurumlarına karşı başlatılan baskı, şiddet korkutma ve sindirme politikalarının yoğun yaşandığı alanların başında hapishanelerin geldiğini belirterek özellikle “F tipi hapishanelerdeki tecrit ve tradman politikalarıyla insanlık dışı davranış ve uygulamalarda sınır tanımamaktadır” dedi.

Hasta mahpuslar serbest bırakılsın “ sloganlarının yükseldiği eylemde İbrahim Halill Güngör’ün 1945 doğum olduğunu ve 2009 yılında tutuklandığında ciddi sorunları vardı diyen Mukaddes Şamiloğlu, İbrahim Halil Güngör’ün tutuklanmadan önce pankreas ameliyatı olduğunu ve geçirdiği ağır ameliyat sonucunda tam sağlığa kavuşamadan hapse girdiğini hatırlattı.

Şamiloğlu, ayrıca hasta tutsak Güngör’ün şu anda  kalp, kronik astım ve mide ve abdominal pelvik ağrı, kronik sinir iltihabı işitme kaybı, prostat, nöbet şeklinde öksürük ve akciğer kist rahatsızlıklarının olduğunu dile getirerek ziyaret ve telefon görüşmelerine çıkarken dahi yürümekte ve ayakta durmak zorlandığını ifade edip tahliye edilerek dışarıda yaşamasına yardımcı olunması gerektiğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu