Güncel

Harmandalı halkı:”Mücadeleye devam”

 H.Merkezi: İzmir’de Harmandalı çöp depolama alanı çevresinde oturan halk  çöplerin kaldırılmamasına isyan etti.

Harmandalı Çöp Depolama alanı çevresinde yaşayan Harmandalı halkın yıllradır çöplerin kaldırılması için uğraşmalarına rağmen aynı sorunun devam etmesi üzerine geçtiğimiz günlerde (3 Ağustos) İzmir-Çanakkale yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Yolu trafiğe kapatarak yarım saat boyunca oturma eylemi yapan mahalle halkı kokunun artık olağan hale geldiğini söyledi.

Eylem yapan halkı yayılan kokunun hastalıklara neden olacacağını, metan gazı patlaması tehlikesi olacağına dikkat çekerek duyarlılık çağrısı yaptı. İsyan eden yüzlerce kişi “Temiz hava herkesin hakkı”, “Çöpe direniyoruz, ayol”, “Çöp kalkmadan bu direniş bitmeyecek”  vb sloganlarını attı.

Oturma eylemi sırasında basın açıklaması okunarak “yetkililer” tarafından dayatılan kaderlerine razı gelmeyeceklerini dile getirdi.  “Çiğli Harmandalı halkı 21 yıldır, vahşi çöp depolama çilesini çekiyor. Yıllardır çöpün çekilmez kokusuyla, hastalıklarıyla, patlama ihtimaleyle karşı karşıyayız. Bu halk, yetkililer tarafından kaderine terk edilmiş durumda. Buna ilave olarak katı depolama alanın yanındaki arazilerde satın alınarak büyütülüyor. Her 3 senede bir halkın sağlığı hiçe sayılarak çöplüğün ömrü uzatılıyor.

Çöp kamyonlarının döktüğü pis sular nedeniyle yollarımız gezilmez hale geldi. Halkın mücadelesi görmezden geliniyor. Soruyoruz, çöplüğü kaldırmayarak burada yaşayan 150 bin insanın anayasal hakkını hiçe sayan şehir nasıl en yaşanabilir kent olabilir” şeklinde duruma tepki göstererek çöpler kaldırılıncaya kadar her hafta eylem yapacaklarını ve mücadele devam edeceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu