Güncel

Hasta tutsağa, “Biraz Daha Hücrede Kalsın”

H. Merkezi: Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 3 kez “Cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyerek İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen hasta tutsak Ergin Aktaş’a burada da 2 aylık görüşe çıkmama cezası verildi.

Hasta tutsak Ergin Aktaş’a 2 aylık görüşe çıkmama cezası verildi. Görüş cezasının, Metris R Tipi Cezaevi’nde kaldığı sırada girdiği açlık grevinden dolayı verildiği öğrenildi. İki kolu olmayan Aktaş’ın mektuplarına da el konuluyor. Devletin kendi yasalarını çiğnediğini belirten baba Tahir Aktaş, “Oğlumun iki kolu olmadığı için birilerinin ona yardım etmesi gerek. Cezaevi müdürü oğlumun hücreden çıkma talebini Adalet Bakanlığına ilettiğini söyledi. Ancak bakanlık oğlumun biraz daha hücrede kalması gerektiğini söylemiş. Oğlum şuan ölüme terk edilmiş” diye konuştu.

Görüş yasağından dolayı oğlunun görüşüne gidemediği için tedirgin olduğunu belirten Aktaş, “Son telefon görüşmemizde oğluma ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsun? Diye sorduğumda ‘2 eli olmayan bir insan ne kadar ihtiyacını karşılayabilir? Onu da siz düşünün’ diye cevap verdi. Bu cevap bile oğlumun neler çektiğini ortaya koyuyor” dedi.

Aktaş 2015 yılında Wan’da, Kobanê direnişi esnasında polislerin açtığı ateş sonucu öldürülen oğlu Yunus Aktaş’ı hatırlatarak, “Yüzlerce Kürt genci öldürülüyor kimseye ceza verilmiyor. Kürtlüğünü savunanlara ise ömür boyu ceza veriliyor. Devlet iki kolu olmayan tutsak oğlum ile uğraşacağına diğer oğlumu öldürenlerden hesap sorsun” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu