Güncel

Hasta tutsağa hapishanede “Şehitler ölmez vatan bölünmez”li saldırı

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi, cezaevinde saldırıya uğrayan hasta tutsak Cengiz Halis Sinan Çelik için basın toplantısı düzenledi. 15 Temmuz günü bulunduğu Metris Hapishanesi’nde saldırıya uğrayan Çelik ağır yaralanmış hastaneye kaldırılmıştı.

 

“Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye bağırarak saldırmış

Yapılan toplantı da konuşan Çelik’in kardeşi Nesrin Çelik, yaşanan saldırıyı şöyle anlattı: “Saldırı 15 Temmuz’da oluyor. Saldırgan anahtarı alıp Cengiz’in odasına giriyor. Türk bayrağı çıkarıp ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diye bağırarak elindeki şişi Cengiz’e batırmaya çalışıyor. Abim 15 Temmuz saldırı tarihinden 2 gün önce mesane kanserinden ameliyat oldu. Kendisini toparlayamadan cezaevine getirildi. Bu durumunu fırsat bilen saldırgan Cengiz’in odasına girerek, göğüs, Kalp gibi ölümcül yerlerine saldırıyor.”

Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için, gerekli tedbirlerin alınmasını istediklerini belirten Nesrin Çelik, kardeşinin mesane kanseri olduğunu ve bundan dolayı, cezaevinde tedavisinin yapılmasının gerekli olduğunu ifade etti.

 

“Trajikomik bir durum”

İHD avukatlarından Hüseyin Boğatekin ise Çelik’in hastalığı sebebiyle hapishane koşullarının iyileştirilmesi gerekirken böylesi bir saldırıya maruz kalmasının trajikomik olduğunu söyledi. Boğatekin, “Cengiz bakıma muhtaç tutsaklar arasındadır. Bu yönüyle şartlarının normal hapishane şartlarından daha iyi bir hale getirilmesi gerekirken böyle bir saldırıya uğraması trajikomik bir durumdur” dedi.

 

“Siyasetçilerin masum insanları hedef göstermesiyle yaşanan bir durum”

Yaşanan saldırı olayının siyasilerin hedef göstermeleri sonucu gerçekleştirildiğini belirten Boğatekin, “Bu dışarıdan bağımsız gerçekleşen bir durum değil. Siyasetçilerin masum insanları hedef göstermesiyle yaşanan bir durum. Cengiz’in tutukluluk durumunun iyileştirilmesi yerine böylesi bir durumla karşı karşıya kalması da hasta tutsakların Türkiye hapishanelerindeki yaşamış olduğu kötü durumu da ortaya çıkarıyor. İHD olarak saldırıya sebep olanları cezalandırılmasının takipçisi olacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu