Emek

Hastane inşaatında çalışan işçilere GBT uygulaması

Ankara Etlik Şehir Hastane inşaatında çalışan işçilere üst üste iki gün GBT yapan polislere tepki gösterildi

H.Merkezi: Ankara Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler, iki gün üst üste polisin Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasına maruz kaldı. İşçilerin yemek saatine denk gelen uygulamada işçilerin kaldıkları yatakhaneler de aramadan geçirildi.

OHAL’ in isimsiz hali

Söz konusu hastanede çalışan bir işçi, polisin 25-26 Temmuz günlerinden itibaren şantiye alanına gelerek tüm işçileri sorgudan geçirdiğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen ve Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren işçi, polislerin bilinçli olarak öğle yemeği saatlerinde GBT yaptığını aktararak, söz konusu uygulamadan dolayı öğle yemeğini yiyemeden tekrar çalışma alanına dönmek zorunda olduklarını aktardı.

Söz konusu uygulama hakkında polisin kendilerine “Türkiye geneli GBT uygulaması başladı” şeklinde bir açıklamada bulunduğunu belirtti.

Patron devletinin işçiye muamelesi

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası Genel Başkanı “Polislerin yapmış olduğu GBT’nin zamanlaması, yani işçilerin yeme saatine denk getirilmesi bile söz konusu uygulamanın patronların çıkarı için yapıldığını açık şekilde gösteriyor. Güvenlik uygulaması yapılırken bile patronun işinin aksamamasına dikkat ediliyor. Yoksa işçinin yemek yememesi, onların çok düşündüğü bir durum değil. Orada GBT yapılmasını isteyen patron, kendi işinin aksamasını istemez. Bu bile yeni sistemin işçilere bakışını gösteriyor. Zaten yeni kabine patronlardan oluşuyor” açıklamasını yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu