Güncel

Hatay Reyhanlı’dan haberler

Yaklaşık bir buçuk senedir Suriye üzerinde savaş çığırtkanlığı yapan bu bölgede yaşayan halkları karşı karşıya getirmek isteyen bir devlet.

Burada yaşayan insanlar bu yaşananların öncesinde günü birlik Suriye’ye gidip gelmekteydi. Bu bölgede insanların silahlandığı artık herkesin bildiği bir gerçek.

“Yaklaşık 2 hafta kadar önce reyhanlıda ‘’ilginç’’ bir olay olduğunu söylediler. Burada ciddi bir kaçakçılık söz konusu imiş, iki hafta önce sınırda ‘’ yakalanan’’ iki tır dolusu kaçak silah çok cüzi ücretler karşılığında, ruhsat hemen şipşak hazırlanarak halka verildiği söylenmekte. Birçok kişi bu olaydan bahsediyor bizimkiler de alacaktı ama zor ikna ettik almamaları için” diyorlar.

Reyhanlıda sokaklar Suriye’den gelen insanlarla dolup taşıyor, evlerde çok kalabalık kalıyorlar, ev kiraları için bin liralardan bahsediliyor. Reyhanlı’daki halkın Suriyelilerden pek bir şikâyeti yok gibi… Ancak dikkatimizden kaçmayan ve halkın da kısmen sorguladığı önceki yıllarda bayram öncesinde ailelere gıda yardımı, alışveriş fişleri vs. verilirdi bu yıl verilmedi ama çadır kentte kalan Suriyelilere en üst makamdan her türlü ihtiyaçların karşılanması noktasında emirler verildi.

Bir başka gelişme ise 23 Ekim günü Suriye’deki ordu birlikleri ile rejim muhaliflerinin şiddetli çatışmalarının yaşandığı İdlib’e bağlı Harim ilçesine yaklaşık 3 kilometre, sınıra ise 200 metre uzaklıkta Reyhanlı’nın Yenişehir Mahallesi’ndeki Mahmut Ekmen Sağlık Ocağı’na bir uçaksavar mermisi isabet etti. Binanın penceresinden giren uçaksavar mermisi, boş odanın içinde sektikten sonra duvara saplandı. Yenişehir Mahallesi ilçenin en merkezi yeridir. Halkın, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak gelip gezdikleri, piknik yaptıkları bir gölün bulunduğu ilçenin tek yeşil alan bulunan mahallesidir.

Bu son yaşananlar halka silah dağıtılması vs. de göstermektedir ki halklar birbirine kırdırılmak istenmektedir.

(Hatay Reyhanlı’dan bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu