Manşet

Hatay Valiliği’nden Bir Ohal Hamlesi Daha!

Her ilin bilinen bir merkezi vardır. Orayı herkes bilir çünkü orası merkezdir. Bilimden sanata, demokratik taleplerin ifade edilmesinden, kültür etkinliklerine ev sahipliği yapan yerlerdir. İstanbul’da Taksim, Ankara’da Kızılay bizim burada da Saray Caddesi! Yazdığımız bütün haberlerde de basın açıklamalarını yaptığımız mekan olan yer Saray Caddesi. Hatay Valiliği bu alanı da türlü bahanelerle emekçilere kapatmak istiyor. Yerel gazetelerde haftalardır dillendirilen Saray Caddesi esnafları çok rahatsız, müşteriler eylemler nedeniyle gelmiyor vs. açıklamalara yer veriyor.

Olağanüstü Toplantı!

Bundan birkaç gün öncesi kurumlara toplantı çağrısı yapan Hatay Valiliği, basın bildirilerinin okunması için alternatif yer arayışı çerçevesinde Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinlinin başkanlığında, Hatay İl Emniyet Müdürü, Hatay İl Jandarma Alay Komutanı, Ulus Meydanı, Hürriyet ve Saray Caddesi’nde bulunan esnaflar, eğitim-öğretim kurumu idareci, öğrenci ve velileri, semavi din temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda; Ulus Meydanı ile Saray Caddesi’nde yapılan eylemler ile ilgili olarak maddi ve manevi yönden kayıplarının olduğunu gerekçe gösteren bazı esnafların Valilik Makamına çok sayıda dilekçe ve internet yoluyla müracaatta bulundukları belirtildi.

Yapılan toplantının sonuçlarını diledikleri gibi yorumlayan egemenler gazetelerde farklı görüş belirtenlere yer vermeyerek “ağırlıklı olarak eylem ve etkinliklerin başka bir yere alınması yönünde bir görüşün hâkim olduğu kaydedildi” diyerek emek ve demokrasi güçlerini yani irademizi yok sayma yoluna gitmiştir.

Vali Neyin Peşinde!

İlginçtir devlet her koşulda kazanılmış haklara saldırmakta, kendince kamuoyu oluşturmak yoluyla bizleri kendi istediği alanlara mahkûm bırakmak istiyor. Soruyoruz, hangi esnaf şikâyetçidir, yıllardır basın açıklamaları için kullanılan bu alan bugün mü rahatsız etmiştir?

Esnaf ve bölgede bulunan herkeste bilmektedir ki şikâyetin kaynağı devletin savaş politikalarıdır, her gün bir yerde patlayan bombalardır rahatsızlığın nedeni, savaştan kaçıp Hatay’a sığınanların kontrolsüz bir şekilde kentin her yerinde olmasıdır, caddede birçok dershanelerin bulunması ve genç, çocuk geleceksizleştirilmiş bütün gençliğin dershanelere mahkum edilmesi ve burada sınav sistemine karşı yapılan eylemlerden rahatsız olmaktadır dershane sahipleri.

Ataması yapılmayanların, çalışan fakat iş güvencesi olmayanların bu caddede bu talepleri dillendirmesinden rahatsız olanlar uydurma gerekçelerle yasak getirmenin peşindeler. Buradan söylüyoruz beyhudedir çabalarınız, son süreçteki gezi direnişi ve önceki mücadelelerimizden çıkardığımız pratiklerden de yola çıkarak yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız.

Antakya’dan bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu