GüncelManşet

“Hava kirliliği görünmez katildir” diyenler “NEFES ALAMIYORUZ” sempozyumu düzenleyecek

H. Merkezi: İstanbul’da; Türk Tabipleri Birliği, Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu, Türk Toraks Derneği ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği tarafından 15 Ekim Cumartesi günü SALT Galata’da “Nefes Alamıyoruz: Hava Kirliliği & İklim Değişikliği & Sağlık” başlıklı sempozyum düzenliyor.

Düzenleyecekleri etkinliğe ilişkin açıklama yapan kurumlar “Çünkü Türkiye’nin havası kirli, hem de çok kirlidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün temiz hava kriterlerine göre Türkiye’de Çankırı’dan başka hiçbir yerde NEFES ALAMIYORUZ” diyorlar.

 

“Hava kirliliği görünmez katildir”

Dünyada her yıl 7 milyondan fazla ölüme neden olduğu için Dünya Sağlık Örgütü hava kirliliğini “görünmez katil” olarak tanımlamaktadır.

Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Demir, yaptığı açıklamada “Tıp alanındaki uzmanlık dernekleri olarak görünmez bu katili kamuoyunun gündemine getirmek bizim temel bilimsel görevimizdir. Çünkü akciğer kanserine bağlı ölümlerin % 36’sı, kronik obstrüktif akciğer hastalıklarına bağlı ölümlerin % 35’i, inmeye bağlı ölümlerin % 34’ü ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin % 24’ünün sorumlusu hava kirliliğidir” dedi. 

 

“Çocukların etkilenimi anne karnında başlıyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre evlerde ısınma amacıyla kömür, odun, kuru bitki ve tezek yakılmasının neden olduğu ev içi hava kirliliğine bağlı olarak dünyada her yıl yaklaşık 4.5 milyon kişi ölmektedir.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Sempozyum Eşbaşkanı olanDoç. Dr. Çiğdem Çağlayan, açıklamasında  kapalı ortam hava kirliliğinin yoksullukla doğrudan ilişkili olduğunu ve bu nedenle kadınlar ile çocukların daha çok etkilendiğine dikkat çekerek, “Ç̧ocukların etkilenimi anne karnında başlamakta ve kapalı ortam kirliği akciğer başta olmak üzere pek çok organın gelişimini bozmakta olduğunu” vurguladı.

 

“Her yıl 3 milyon erken ölüm yaşanıyor”

Türk Tabipleri Birliği Sempozyum Temsilcisi Prof. Dr. Kayıhan Palaise dış ortam hava kirliliğinin enerji santralleri, sanayiye bağlı emisyonlar ve ulaşım sistemleri gibi nedenlerden kaynaklandığını ve “Dış ortam hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl 3 milyon erken ölüm yaşanmakta olduğunu” ifade etti.

Palayaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın, 2013 yılından itibaren dış ortam hava kirliliğini “Grup 1 Kanserojen” yani kesinlikle kanser gelişimine neden olan bir faktör olarak kabul ettiğini hatırlatarak, “Hava kirliliğinin en önemli bileşeni olan ‘Partiküler Madde’nin de ayrıca tek başına kanser yaptığı dünyaya ilan edilmiştir” dedi.

 

“Küçük partiküller otizme neden oluyor”

Türkiye’de hava kirliliğinin son yıllarda giderek arttığı ve Türkiye’nin hemen tüm illerindeki hava kirlilik düzeyinin Dünya Sağlık Örgütü’nün normal kabul ettiği değerlerin çok üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu konuda açıklama yapanTürk Toraks Derneği Sempozyum Eşbaşkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, ülkemizde sayıları hızla artan ve önümüzdeki günlerde giderek artması hedeflenen 

Kömürlü termik santraller ile hava kirliliği arasındaki yakın ilişkiyi vurgulayarak, “Türkiye’de yalnızca kömürlü termik santrallerin neden olduğu hava kirliliği nedeniyle her yıl en az 2.876 erken ölüm, 4.311 hastaneye yatış ve 637.643 işgünü kaybı yaşanmakta olduğunu” ifade etti.

Çalışıraçıklamasında, dünya genelinde dış ortam hava kirliliğini azaltmak amacıyla özellikle kum tanesi ve saç kılından dahi küçük partikül madde olan PM2.5’a yönelik pek çok önlem alındığını, Türkiye genelinde ise PM2.5’un ölçümünün bile yaygın olarak yapılmadığını belirtti.Doç. Dr. Çalışır, sözlerini “Oysa bu küçük partiküller erişkinlerde akciğer kanseri, kronik bronşit, astım, kalp krizleri, kalp ritim bozuklukları ve inmelere; çocuklarda ise astım, akciğer fonksiyon bozuklukları ve otizme neden olmaktadır” diyerek tamamladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu