EmekVideo Haber

3. Havalimanı işçileri eylemde

Sık sık iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları sebebiyle gündemden düşmeyen ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetiştirilmesi planlanan 3. Havalimanı inşaatında işçiler kötü çalışma koşullarına isyan etti.

H. Merkezi: İşçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eyleme geçti. Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

Yaşananlara ilişkin İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası yaptığı bir açıklama ile yaşananları eylemin amacını duyurdu. Yapılan açıklamada, 3. Havalimanında şantiye sahası içerisinde işçilerin kullandıkları servislerin yetersiz olması nedeniyle bu sabah eyleme başladıkları, günlerdir bu sorunun çözülmesi için firmanın sahadaki yetkilileriyle işçiler arasında görüşmelerin olduğu ama her hangi bir düzenleme yapılmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Biz işçilerin en temel ulaşım hakkı patronlar tarafından karşılanmıyor. Yağmurun altında biz işçileri bekleterek birbirimizi ezerek servislere binmemizi istiyorlar.
Türkiye’nin en büyük havalimanın projesini yapmakla övünenler biz işçilerin barınma, beslenme ve ulaşım gibi en temel haklarımızı elimizden alarak yapıyı yükseltiyor.
İnşaat işçisi köle değildir. En temel haklarımızın elinden alındığı şantiyenin köle kampı haline getirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz.
Başta ulaşım hakkı olmak üzere biz işçilerin talepleri karşılanana kadar eylemlerimiz devam edecek.”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmesi planlanan havalimanı, uzun süredir kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle gündeme geliyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu