DerlediklerimizGüncel

Hayri Aslan | 18 Mayıs bir gün değil bir tarihtir

"Kırmızı gül buz içinde" olsa da 45 yıl sonra bugün de Türkiye halklarının özgürlük, adalet, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yaşıyor, yaşayacak. Mayıs tanık olacaktır.

18 Mayıs 1973. Bugün sosyalist hareketin bu memlekette 50 yıl sonra yeniden erken bir veda günü önderine. Suphi’lerden sonra bir önderini daha ölümsüzlüğe uğurladığı günün adıdır. Bugün erken bir veda ile Amed işkencehanesinde vücudu parça parça edilerek katledilen İbrahim Kaypakkaya ayrıldı aramızdan.

 3,5 ay aralıksız işkence edilerek, tırnakları çekilip, parmakları kesilerek, vücudu param parça edilerek katledildi. Bu topraklarda direngen damarlara Çeliğin suyunu taşıyanlardandı.
 Bu topraklarda “Ser verip sır vermeme” geleneğini yaratan bir önder İbrahim Kaypakkaya. “Vartinik’te sert bir kaya, üstüne bir destan yazılı kanla”.
 Devlet , devrim, emperyalizm, faşizm, Kemalizm, Kürt ulusal sorunu ve ulusların kendi kaderini tayin hakkı ile TKP özelinde Türkiye Komünist hareketinin tarihi mirası konusunda 24 yaşın birikimi, deney ve tecrübesine karşın yaşadığı dönem ve koşullar içinde ileri ve en doğru görüşlere sahipti İbrahim Kaypakkaya.
 Mayıs tanıktır, bunun için öldürüldü. Şu konuda yanıldı, bu konuda hatalı düşündü, o konuda göremedi diyebilirsiniz. Ama en temel ve en önemli konularda en ileri ve doğru analizlere sahipti. Genç ömrüne çok önemli, bir o kadar da onurlu şeyler sığdıran en iyilerimizdendi. Daha ötesine ömrü yetmedi. Mayıs tanıktır, kıydılar ona. Mahir’ler, Deniz’ler gibi.
 Ne yazık ki, dün olduğu gibi bugün de yeterince anlaşılan ve sahiplenilen olmamaktadır devrimci hareketin bütünü bakımından. Mahir’ler, Deniz’ler kadar değeri bilinmeyen ya da geride tutulan oldu. 71 devrimci hareketinin önderleri içinde eşitsiz bir sahiplenişine de tanıklık ediyor Mayıs. Devrimci hareketin bu zaaflarını ya da eksikliğini aştığı günlere de tanıklık etmeli Mayıs.
 “Kırmızı gül buz içinde” olsa da  45 yıl sonra bugün de Türkiye halklarının özgürlük, adalet, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yaşıyor, yaşayacak. Mayıs tanık olacaktır.
 Mayıs’ın tanıklığında, unutma 18 Mayıs’ı, 18 Mayıs’ı unutma. Unutma, 18 Mayıs bu memlekette gelenekten geleceğe yürüyüşün kilometre taşlarından biridir. Uzun maratonun 18 Mayıs etabıdır. Sözün özü budur. Mayıs tanıktır.
Kaynak: ETHA- 18 mayıs 2018
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu