Emek

HDK-A: 3. havalimanı işçilerinin haklı ve meşru talepleri kabul edilmelidir

Halkların Demokratik Kongresi - Avrupa (HDK-A), İstanbul’da bulunan 3. havalimanı inşaatı şantiyesinde iki gün önce başlayan işçilerin direnine ilişkin yaptığı açıklamada, “3. havalimanı işçilerinin haklı ve meşru talepleri kabul edilmelidir” çağrısında bulundu.

H. Merkezi: Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A), İstanbul’da bulunan 3. havalimanı inşaatı şantiyesinde iki gün önce başlayan işçilerin direnine ilişkin açıklama yaptı.

Bitmek bilmeyen iş cinayetlerine, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayan ve giderek ağırlaşan insanlık dışı çalışma koşullarına karşı iş bırakan binlerce işçinin haklı taleplerini desteklediklerini açıklayan HDK-A, “İşçi cinayetlerinin sık sık yaşandığı, maaş dahil birçok temel hakkın yasadışı şekilde kısıtlandığı ve yüzlerce işçinin gereken tedbirler alınmadığı için yaralandığı havalimanı şantiyesinde iş bırakarak direnişe geçen işçilerin üzerine faşizm kolluk güçlerini sürerek, yüzlerce işçiyi ve sendikacıları gözaltına alarak, işçilerle dayanışmada bulunanlara saldırarak, kısacası tam bir faşist terör estirerek eylemi kırmaya çalışmaktadır” denildi.

Jandarmanın 3. havalimanı şantiyesinde işçilerin kaldığı kampları basarak aralarında İnşaat-İş Sendikası yöneticileri Uğur Karadaş, Özkan Özkanlı, Yunus Özgür ve Deniz Gider’in de olduğu yaklaşık 600 işçinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDK-A, TOMA-zırhlı araç ve jandarma barikatı kurularak direnişin kırılmaya çalışıldığı vurgulandı.

HDK-A, “Jandarma ve polis saldırısını görüntülemek isteyen gazeteciler de saldırılardan nasibini almakta, görüntü almaları engellenmekte ve böylece işçilere yönelik devlet şiddeti gizlenmek istenmektedir” diye belirtildi.

İşçilerin direnişine destek ve gözaltındaki işçilerin serbest bıraklıması talebiyle İstanbul ve Ankara’da yapılan eylemlere yapılan saldırıları kınıyan HDK-A, “Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı isyan etmek, direnmek bir haktır. 3. havalimanı işçilerinin insanca çalışma ve yaşam hakkı için açıkladıkları haklı ve meşru talepleri kabul edilmelidir” diye kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu