Güncel

HDK faşistlerin serbest bırakılmasını protesto etti.

Ankara: 3. yargı paketinin yasalaşmasıyla, 1978 senesinde 7 TİP’li öğrenciyi Bahaçelievlerde kaldıkları evde telle boğarak ve kurşunlayarak katleden eli kanlı ülkücü faşistlerin kendileri için özel olarak çıkartılan yasayla tahliye edilmesi 17 Temmuz Salı günü Bahçelievler’de, katliamın gerçekleştiği apartmanın önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Halkların Demokratik Kongresi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasında, zaten 19 yıl boyunca devletin kendilerine sağladığı pasaportlarla “firari” yaşayan ülkücü faşistlerin, her zaman için egemenlerce el üstünde tutulduğuna, üst düzeylerin kurdurduğu sofraların baş köşelerinde ağırlandıklarına dikkat çekilerek, şimdi de çıkartılan yasa ile katlettikleri kişi başına yalnızca 2 yıl yatan faşistlerin enselerinin bir kez daha sıvazlandığı, binlerce devrimci demokrat yurtsever komplolarla, havdan sudan gerekçelerle hapishanelerde insanlık dışı uygulamalara tabi tutulurken, faşist katillerin -belki de yeni katliamlar gerçekleştirmek üzere sokağa salınmış olması vurgulandı.

Basın açıklamasının ardından katliamın gerçekleştiği apartmanın kapısına karanfiller bırakılarak 1978 senesinde katledilen 7 TİP’li anıldı. Eylem, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu