GüncelManşet

(Yenilendi-Video)HDK; “Emperyalist müdahaleye hayır!”

Kartal: Halkların Demokratik Kongresi İstanbul İl Meclisi bugün (15 Eylül) Kadıköy’de yaptığı yürüyüşle Rojava halkının sürdürdüğü devrimin yanında olduklarını belirtti.

Kadıköy Altıyol’da toplanan HDK üyeleri eylemde “Ne statüko ne emperyalist müdahale çözüm halkların demokratik birliğinde” yazılı pankart açarak, “Gezi’den Rojava’ya direnişe bin selam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı. Eylemde ayrıca Gezi direnişinde yaşamlarını yitirenlerin isimleri okunarak “yaşıyor” denildi.

İskeleye gelindiğinde HDK adına basın açıklamasını HDP Kadıköy İlçe Başkanı Zuhal Tuncel okudu. Tuncel basın açıklamasında, kimyasal silah kullanıldığı bahanesiyle emperyal güçlerin Suriye’ye savaş açmak istediğini belirterek, “Halepçe’de Saddam’a kimyasalları satanlar veya verenler, Suriye’ye de satmış veya vermiş olanlardır” şeklinde konuştu. Tuncel, AKP’nin Suriye politikasına dikkat çekerek, “Çetelere sınırlarını açan, tıbbi ve insani yardıma ise sınırları kapatan bu siyasi iktidar, yanlış ve çıkarcı bölge politikaları ile Suriye’de yaşananlara ortak oluyor” dedi. Tuncel konuşmasının devamında, AKP hükümetinin içeride de savaş politikalarına devam ettiğini belirterek, “Karakol yapımının hızla sürmesi, koruculuğun yeni kadrolarla takviye edilmesi, barajların birer güvenlik tedbiri olarak sürdürülmesi, sadece bölge halkını değil, tüm Türkiye halklarını kaygılandırmaktadır” dedi.  AKP’nin baskı ve şiddet politikalarıyla bastırmak istediği haklı ve demokratik bütün eylemlerin içerisinde yer alacaklarını belirten Tuncel, Rojava halkının mücadelesi başta olmak üzere dünya halklarının mücadeleleriyle dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti.

Eylem, atılan sloganlarla son buldu. Eylemin ardından kitle Forumfest etkinliğine katıldı.

[widgetkit id=321]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=4FFf37ccVF8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu