Güncel

HDK İstanbul Meclisi Rojava’yı selamladı

Kartal: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Türk devletinin Rojava’ya dönük saldırı politikalarını protesto etti. Dün(28 Temmuz)Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen kitle “AKP El(i) Kaide’ni Suriye’den çek! Rojava Halkı yalnız değildir” yazılı pankart açarak Kadıköy İskele Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylemde yol boyunca “Yaşasın halkların eşitliği”, “Biji berxwedana Rojava”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.  

Yürüyüşün Kadıköy İskele Meydanı’nda sonlanmasının ardından HDK İstanbul İl Yürütmesi adına basın açıklamasını Fatma İnce yaptı. Türkiye devlet yetkililerinin Suriye Kürtlerinin özerk bölge meclisi oluşturmasını bir tehdit gibi algılayan açıklamalarını anımsatan İnce, “Bir halkın kendi geleceğine ilişkin olarak verdiği haklı ve meşru bir karar hangi gerekçe ile bir başka ulusu ya da devleti tehdit anlamına gelmektedir? Elbette bu korkunun nedeni yıllardır yok sayılan bir halkın uyanışında ve haklarına sıkı sıkıya sarılmasında yatmaktadır” dedi.

Açıklamanın ardından İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’de bir konuşma yaptı. “AKP’nin dış politikası Kürt sorununda da hata yapmaktadır. AKP hükümeti Rojava’da yaşananları tehdit olarak sunmaktan vazgeçmelidir” dedi. Tüzel’in ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise, “Ortadoğu halkları artık otoriter rejimleri reddediyor. Biz demokratik İran, demokratik Suriye, demokratik Türkiye ve Özerk Kürdistan istiyoruz. Aslında tüm halklara eşitlik ve demokrasi istiyoruz” dedi. Tuncel’in konuşmasının ardından eylem alkışlar ve sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu