Gençlik

HDP Gençlik Meclisi seçim bildirgesini açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, seçim bildirgesini HDP İstanbul İl Örgütü'nde gerçekleştirdiği basın toplantısı açıkladı. Toplantıya HDP'nin İstanbul genç milletvekili adayları Ozan Özgenler, Rıdvan Öztürk, Şehriban Aslan, Emre Sarıgül katıldı.

H. Merkezi: Bildirgeyi HDP Gençlik Meclisi GYK üyesi Roza Kahya okudu.
“Şurası açıktır ki, bu kriz 24 Haziran seçimleriyle çözülmek istense de bu seçimler krizi daha da derinleştirecektir. Mevcut iktidarın çözümsüzlükten başka bir şey üretemeyeceği 16 yıllık iktidar dönemlerinde görülmüştür. Bu çözümsüzlük ve  kriz tablosunun faturasını ise en başta emekçiler, gençler, kadınlar ve sömürülen halklar ödemektedir. Biz HDP’nin İstanbul genç adayları olarak faturası gençlere kesilen krize karşı, gençlerin sesini her yere taşımak istiyoruz” şeklinde konuşan Kahya, mevcut iktidarın gençlerin yaşam alanlarına dönük ciddi bir saldırı başlattığının altını çizdi.
Gençliğin kültürel bir kıyımdan geçirildiğini ifade eden Kahya, “Gençlerin kendi dilleri, kimlikleri, yaşam biçimleri üzerinden inşa bulmalarına izin verilmiyor. Tek tip bir zeminde inşa edilmeye çalışılıyor.
Sürekli değişen sınav sistemleri ile gençliğin geleceğe olan güveni sarsılıyor. Üniversiteler toplum yararına bilim üretmenin alanı değil sermaye için bilim üreten yerlere dönüştürülüyor. Üniversiteler, kendisini söz ve karar alma süreçlerinden dışlayan başkanlık sistemi ve YÖK tarafından dizayn ediliyor. Kendisine biat eden rektörler tarafından yönetilen üniversitelerden, onun asıl özneleri olan öğrenciler, akademisyenler ve emekçiler dışlanıyor” dedi.
“Gençlerin Sesi Olacağız”
Üniversitelerin sermaye uğruna bölündüğünün altını çizen Kahya, nitelikli eğitimin, bir avuç insanın ulaşabileceği bir zeminde inşa edildiğini, ekonomik koşullarından ve coğrafik düzenlemelerden dolayı eşitsiz eğitimin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü, anadilde eğitim hakkının gasbının bu eşitsizliği perçinlediğini, cinsiyetçi eğitim anlayışının önüne geçilmediği gibi, erkek egemenliğinin başka başka biçimlerde yeniden üretildiğine dikkat çekti.
Akademisyenlerin KHK’larla üniversiteden uzaklaştırıldığını, itiraz eden öğrencilerin disiplin soruşturmasına maruz kaldığını hatırlatan Kahya, “Askere gitmek istemeyen, antimilitarist gençler savaşın bir parçası haline getiriliyor. Tüm bu tablo içerisinde biz HDP’li gençler olarak bu gidişata dur diyecek ve gençlerin sesini sokakta olduğu gibi mecliste de toplumsal mücadelenin bir parçası haline getireceğiz” dedi.
“YÖK Kalkacak”
Genç bir yaşamını inşa etmek isteyenlere söz verdiklerini ifade eden Kahya, şunları kaydetti:
Gençler olarak ‘genç’ yaşayacağız ve söz, yetki, karar sahibi olarak özgür bir yaşamı kuracağız. Kimliklerin, kültürlerin ifade bulduğu, özgürce yaşadığı bir toplum yaratacağız, renklerimizle ve çeşitliliğimizle var olacağız. Parasız, bilimsel, nitelikli, cinsiyet eşitlikçi ve anadilde eğitimi hayata geçireceğiz. Engellilere yönelik sunulan eğitim hizmetlerini, engel grupların farklılıklarını göz önünde bulundurarak sağlayacağız.
Bir darbe kurumu olan YÖK’ü kaldıracak, üniversitelerin ve tüm yaşam alanlarımızın yönetimlerini doğrudan demokrasiyi hedefleyen meclislerle sağlayacağız. Üniversitelerimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz. Piyasalaşan ve gençleri işe girmeden borç batağına sürükleyen eğitimi değiştireceğiz, KYK borçlarını silecek ve ücretsiz barınma imkanı sağlayacağız. Kapitalizmin üniversiteleri kar merkezleri haline getirmesine karşın, insan toplum ve doğa yararına, halk için bilimsel üretim modelini benimseyeceğiz. Üniversitelerde bütün engellenmiş diller için kürsüler açacağız.
Hayvanların, üniversitelerde, sermaye hırsı için deneylerde kotu muamele, cinsel saldırı, öldürme biçiminde kullanılmasının önüne geçeceğiz. Gözaltı, tutuklanma, fişlenme korkusu olmadan kendimizi ifade etme özgürlüğüne sahip olacağız. Düşüncelerini ifade ettikleri için hukuksuzca tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını için mücadele edeceğiz, gençliğin ifade özgürlüğünün önünde ki tüm engelleri ortadan kaldıracağız.
Wikipedia, Instagram, Twitter, Facebook ve diğer tüm sosyal medya yasaklarını sonlandıracağız ve sansüre izin vermeyeceğiz. Sosyalleşme mekânlarımızı çoğaltacağız, sadece okul hayatında değil sosyal hayatta da aktif olacağız.”
“Toplumsal cinsiyet eşitliği dersi zorunlu ders olarak müfredatta yer alacak”
Askere gitmek istemeyen, militarizme karşı olan gençlerin vicdani red hakkının yanında olacaklarının altını çizen Kahya, erkek egemenliğin tüm biçimleriyle sistematik bir biçimde mücadele edeceklerini söyledi.
Kahya, “Eğitim müfredatını, ders kitaplarını ve diğer materyalleri cinsiyetçi içeriğinden arındıracağız. Aile, okul, sokak ve diğer kamusal alanları erkek egemenliğin etkisinden çıkartacağız. Özellikle okullarda kız çocuklarını çok yönlü bir biçimde güçlendiren eğitim programını uygulayacağız.
Eğitim kurumlarında kadınların her türlü baskı, şiddet ve dışlanmaya maruz kalmalarını engelleyecek karar ve uygulamaları esas alacağız.
Genç kadınlar olarak tacizden, tecavüzden, dışlanmaktan korkmadan güvenle hayata katılacağız” sözlerine yer vererek toplumsal cinsiyet eşitliği dersi zorunlu ders olarak müfredatta yer alacağını dile getirdi.
Bildirgenin açıklanmasının ardından genç milletvekilleri adayları söz aldı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu