Güncel

HDP İstanbul’dan baskılara tepki: “Daha fazla örgütleneceğiz, daha fazla direneceğiz

24 Haziran sonrası başlayan baskı, sindirme, gözaltı ve kaçırma olaylarının artmasına tepki gösteren HDP İl Yönetimi, Gençlik ve Amed milletvekili Dersim Dağ ile İstanbul vekili Dilşat Canbaz Kaya'nın katılımıyla konu hakkında basın açıklaması yaptı.

İstanbul: 24 Haziran sonrası başlayan baskı, sindirme, gözaltı ve kaçırma olaylarının artmasına tepki gösteren HDP İl Yönetimi, Gençlik ve Amed milletvekili Dersim Dağ ile İstanbul vekili Dilşat Canbaz Kaya’nın katılımıyla konu hakkında basın açıklaması yaptı.

24 Haziran sonrası Gençlik Meclisi üyeleri başta olmak üzere birçok HDP’linin gözaltı, kaçırma ve tutuklamaya maruz bırakılmasının AKP ‘nin HDP’ye yönelik bir öc alma politikasının sonucu olduğu belirtildi. İlk olarak HDP gençlik Yürütme Kurulu Üyesi Rıdvan Öztürk baskı ve tutuklama furyasının teşhirini yaptıklarını belirterek, faşizme karşı tek bir geri adım atmayacaklarının altını çizdi.

Öztürk “Bildiğiniz gibi saray faşizminin kurumsallaştığı bu günlerde gerçek muhalefeti sokaklarda, üniversitelerde, mahallelerde hayatın bütün alanlarında yürüten HDP Gençlik Meclisleri’ne yönelik Erdoğan’ın “intikam alacağız” söylemleri sonrası Kürdistan ve Türkiye’nin bütün kentlerinde çalışanlarımıza yönelik bir kaçırma furyası başlatıldı. Arkadaşlarımız 3-4 gün gözaltında bırakılıp işkence edilerek ajanlaştırılmaya çalışılıyor. Son zamanlarda özellikle İstanbul’da başlayan süreçte son 2 günde 15 arkadaşımız gözaltına alındı, 6’sı tutuklandı. Biz HDP’li gençler olarak mücadeleye başladığımız günden bu yana aynı kararlılık ve inançla bu mücadeleyi devam ettiriyoruz” diyerekAKP faşizmine karşı birleşik mücadelenin öneminin de altını çizdi.

 HDP’nin barajı aşması iktidarın bütün planlarını bozdu

HDP’nin Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ’da HDP’nin barajı aşmasının AKP’nin planlarını bozduğunu dile getirdi. Dağ konuşmasında “Bildiğiniz üzere HDP’nin barajı aşması AKP’nin bütün planları alt üst olmuş bulunmaktadır ve bu planlar alt üst olunca da seçimlerden sonra HDP’ye bir saldırı başladı. Sindirme ve baskı politikaları hala güncel. Bilindiği üzere 90’larda beyaz Toroslar vardı, şimdi Fluence’ler var. Seçimden sonra parti yöneticilerimize, gençlik yöneticilerimize hızlıca bir gözaltı ve kaçırılma olayları başladı. Bu olaylara karşı en büyük cevabımızın daha fazla örgütlülük olduğunu dile getiriyoruz. Daha fazla örgütleneceğiz, daha fazla direneceğiz” şeklinde sözlerinin ardından gençlere örgütlülüğü büyütme ve HDP’ye destek çağrısında bulundu.

 Saldırılar bütün muhaliflere yönelik

HDP İstanbul milletvekili Dilşat Canbaz Kaya’da OHAL’in yasalaşarak kaldırıldığını dile getirerek, AKP-Erdoğan faşizminin bütün muhalif kesimlerini hedef aldığını belirtti.

Kaya “Biliyoruz ki OHAL kaldırıldı ama yasalaşarak kaldırıldı. Gençlik alanına saldırı aslında hepsinin bir parçası, toplumsal muhalefetin önemli bir alanı. Bu saldırılar HDP’ye, sosyalistlere, muhalif tüm güçleredir. Bu saldırı son bulmayacak, yeni başlıyoruz” dedi. Erdoğan’ın “HDP’ye kimler destek verdiyse, bunun hesabı sorulacak” sözlerini hatırlatan Kaya: “Bu tek adam anlayışına karşı bizler de HDP olarak, sosyalistler olarak, kadınlar olarak, gençlik olarak, emek alanı olarak şunu söylüyoruz; bu saldırılara karşı örgütlü birleşik mücadeleyle topyekün biz cevap vereceğiz” dedi. HDP’ye yönelik saldırıları kınayarak, HDP’lilere yönelik her saldırının sorumlularının AKP-Erdoğan iktidarı olduğunu dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu