Güncel

HDP’li Beştaş’tan Binali Yıldırım’a kelepçe

H. Merkezi: HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları, Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti. Meral Danış Beştaş Meclis Genel Kurulu’nda konuşma yaptığı sırada Başbakan Binali Yıldırım’ın oturduğu sıraya kelepçe bıraktı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşa ile Diyarbakır’daki gözaltıların hukuksuz bir şekilde ve Saray- AKP yönlendirmesi ile gerçekleştirildiğini belirtti. Meral Danış Beştaş yargının bağımsızlığını tamamen yitirdiğini belirterek: “Bu ülkenin Cumhurbaşkanı Anayasa’yı her gün, her dakika çiğnemektedir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı -siz ‘Yargı bağımsızdır’ diyorsunuz- her gün yargıya müdahale eden sözler sarf etmektedir, ‘Anayasa Mahkemesinin kararlarına saygı duymuyorum’ demektedir. Mahkeme kararlarını engellemek için, yargıyı etkilemek için binlerce hâkim ve savcıyı tutuklattınız, kanun hükmünde kararnamelerle yaptınız bunu ve şu anda yargı -hiç kimse aksini iddia etmesin, bunu somut olarak biliyoruz- tümüyle sarayın ve AKP iktidarının denetiminde, gözetiminde, emir ve talimatlarıyla iş yapmaktadır” dedi.

Kesintisiz darbe sürecine karşı kesintisiz direniş

Meral Danış Beştaş yaptığı konuşmanın devamında, kesintisiz darbe girişimine karşı kesintisiz direniş sürecini başlattıklarını belirtti. Siyaseten karşı duramadıkları için belediye başkanlarının tutukladıklarını belirten Beştaş: “15 Temmuz’da darbeye karşı direniş çağrısında bulunanlar, bugün kendileri darbeci kılığında darbe yapmaktadırlar. Sizin siyaseten söyleyecek bir sözünüz yok. Sizin demokratik siyaseti kullanma gibi bir sözünüz yok. Siz zorbalıkla, zulümle, baskıyla ve işkenceyle bu ülkeyi yönetmeye çalışıyorsunuz” diye AKP’lilere seslendi.

Yaptığı konuşmanın ardından Beştaş elindeki kelepçeyi Başbakan Binali Yıldırımın önüne bıraktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu