Kadın

Her Yer Kadın Her Yer Direniş

Sarıgazi İnönü mahallesinde geçen hafta yapılan forum da çıkarılan karar sonucu bizler Sarıgazi ve Yeni doğan kadınları olarak 2 Ağustos Cuma günü akşam festival alanında toplanarak Vatan İlk Öğterim önünde saat 19.00’da oradaki kadınlarla buluşup Emeğimiz,Bedenimiz,Kimliğimiz,Sokaklar Bizim’’ pankartı ile yüzyıllardır yaşadığımız baskıları ve son süreçte devlet eli ile AKP hükümetinin kadın bedenine el uzatmasını protesto ettik. “Tencere tava çalan herkes suçludur” ve “hamile olan kadınların sokağa çıkması terbiyesizliktir” diyenlere biz kadınların sözü ‘’tencereni,tavanı,yastığını al gel” bildirisi ile oldu.

V.İ.O önünden başlayan yürüyüşte sık sık ‘kadınlar sokağa özgürleşmeye’, “Tayyip elini bedenimden çek’, “kadınlar sokağa hesap sormaya’’, ‘heryer kadın her yer direniş’’ sloganları atıldı. Eyleme katılan kadınlar yastıkları ve tencereleri ile devletin kadınlara uyguladığı cinsyetci baskıları protosto etti. Demokrasinin başında bizi kadın ezgileri karşıladı. Okunan metinde AKP hükümetinin her geçen gün kendi haddini aşarak yürümeye devam ettiği, biz kadınların kürtaj yasasını muktedirlerin boğazlarına dizmesi gibi tıpkı Gezi direnişinde barikatın önüne geçen kadınların özgürlük çığlığının iktidarın temellerinde deprem yaratması gibi medyadan yükselen düşmanlıkta kadınların ‘’gecelerde meydanlarda sokaklarda bizimdir’’ çığlığı ile boğulacak vurgusu yapıldı. Biz kadınların bu baskılara yüzyıllardır maruz kaldığı, bize düşenin hayatın her alanında bir araya gelerek kadınların gücünü birleştirmenin, sesimizi duyurmanın ve örgütlenmenin gerekliliğinden bahsedildi.

Son olarak hep birlikte kadın ezgileri söyleyerek halay çektik ve komisyonların her mahalleye yayılması gerektiğini söyleyerek İnönü mahellesindeki ve meclis mahallesindeki forumlara katılmak üzere ayrıldık.(Sarıgazi YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu