Manşet

HES isteyeni Hes(ayı) çarpsın, Şix Köy vadisinde Hes kovalasın!

Erzincan: Doğalarının HES’lerle yok edilmesiyle karşı karşıya olan

Erzincan’ın Tercan ilçesi Konarlı, Esenevler ve Ilısu köylüleri basın

açıklaması ile tepkilerini gösterdiler.

Şix köy vadisinde yapılmak istenen Haydar-HES’e izin vermeyeceklerini belirten köylüler “Hiçbir yere” gitmeyeceklerini ifade ettiler. Yapılan eyleme PARTİZAN, Pir Sultan Derneği, Erzurum İHD yöneticileri ve HDP destek verdi. Yapılan açıklamayı ise köylüler adına Doğan Yürek okudu. Daha sonrasında ise HES’in ne olduğunu anlatan bir metinle İHD Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül bilgilendirme yaptı.

Bu topraklar bizim!

Yaşam alanlarının koruma altına alınan Kırmızı Pullu Alabalık, Dağ Keçisi, Vaşak ve Boz Ayılara ait olduğunu ve ormanların,  bitkilerin bu derenin suyuyla yeşerdiğini söyleyen köylüler; “ekip biçtiğimiz, havyalarımızı otlattığımız, çocuklarımızı doğurup, ölülerimizi gömdüğümüz bu topraklar devlet desteğiyle sermaye gruplarınca işgal edilmek ve sonrasında yok edilmek istenmektedir” dedi..

Baskı,  inkâr ve talana karşı dur de!

Topraklarında HES yapılmasını istemeyen köylüler Jandarmanın ev ev gezerek yapılacak olan HES’e karşı çıkılmaması için köy halkını tehdit ettiklerini ifade eden köylüler; acele kamulaştırma kararı çıkarma adına Tercan Hâkimliğince başlatılan keşif çalışmaları sırasında topraklarında HES yapılmasını ve topraklarının kamulaştırılmasını istemediğini belirten köylülerimize, tutanak tutularak dava ile tehdit edilmektedir denildi.

Şix köy Vadisinde yapılmak istenen HES’in her türlü yasal ve meşru yollarla izin verilmeyeceğini ve bu işgale son verilmesi çağrılarıyla eylem son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu