GüncelKadın

Hesekê’de 8 Mart ekinlikleri

Hesekê’de kadın kurumları öncülüğünde 8 Mart etkinlikleri düzenlendi.

Hesekê’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadınlar tarafından seminerler verildi.

ANHA’da yer alan habere göre, PYD Kadın Meclisi ve Kongreya Star tarafından Waşukani Kampı’nda verilen seminere çok sayıda göçmen katıldı. Kamp içerisinde bulunan bir çadırda verilen seminer, saygı duruşu ile başladı.

Seminerde söz alan PYD Genel Meclis Üyesi Sebah Osman, tüm kadınların 8 Mart’ını kutlayarak, 8 Mart tarihçesine ilişkin bilgi verdi. 8 Mart’ın dünyada yayılma süreci hakkında bilgi veren Sebah, kadınların İspanya’da 1937’de Franco yönetimine karşı 1943’te İtalya’da Mussolini yönetimine karşı başkaldırdığını hatırlattı. Kadınların Önder Abdullah Öcalan’ın ideolojisi ile birlikte özgürleşmeye başladığını ifade eden Sebah, Önder Öcalan’ın kadınlara büyük bir güç verdiğini ifade etti.

PYD Genel Meclisi ve Kongreya Star tarafından Telaa mahallesinde bulunan Serêkaniyê Kampı’nda da seminer verildi. PYD Genel Meclis Üyesi Nesrin Ali tarafından verilen seminere çok sayıda kadın katıldı.

Hesekê Halk Belediyesi Kadın Bürosu ve Kongreya Star tarafından bisikletli etkinlik düzenlendi. Onlarca kadın bisikletiyle Sinalko Kavşağı’ndan etkinliğe katıldı. Til Hecer mahallesine ulaşan kadınlar, ellerini farklı renklere boyayarak duvarlara bastı.

Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Evin Paşo, bisiklet sürme etkinliği ile bisiklet sürmenin sadece erkeklere mahsus olmadığını gösterdiklerini ifade etti.

8 Mart kapsamında Hesekê Öğretmenler Birliği ve Cizre Aydınlar Birliği tarafından şiir okuma etkinliği düzenlendi. Xabur Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlik saygı duruşu ile başladı. Çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte sanatçılar Hozan Girkundi, Stêra Ebdulbaqî, Salih El Ebdullah, Ehmed Salim, Wehiba İsa, Xelîl Hisên, Hisên El Zihêtî ve Lemis Mihemed şiir okudu.

Habere ilişkin video içeriklere ulaşmak için VPN’li bir bağlantı ile gömülü içeriğe tıklayabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu