Emek

Hey Tekstil işçileri açlık grevinde!

İstanbul: 280 günü aşkındır direnişte olan Hey Tekstil işçileri TOBB önünde süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı.

Hey Tekstil işçileri dün Aynur Bektaş’ın yöneticisi olduğu TOBB önüne gelmiş polis tarafından darp edilmiş, yerlerde sürüklenmişti.  Çadırı polis tarafından ellerinden alınan işçiler bugün çadırlarını yeniden kurdu. Dünden daha kararlı olduklarını ve direnişlerine devam edeceklerini duyuran işçiler saat 13.00’da Kanyon iş merkezinde bir araya gelerek, TOBB önüne sloganlar eşliğinde yürüdü. İşçiler  yürüyüş boyunca sık sık Baskılar bizi yıldıramaz”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “Direnen direne kazanacağız!” sloganlarını haykırdılar.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Zeki Gördeğir, hiçbir saldırının haklarını almak için mücadele etmelerini engelleyemeyeceğini belirterek sözlerine başladı. 3 mevsimi geride bıraktığını belirten Gördeğir haklarını gasp edenlerle ilgili açtıkları davalardan hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi.

Gördeğir, dün polisin işçilere saldığını hatırlatarak, “Haklarımızı çalanlar için bugüne kadar kılı kıpırdamayan yargısı, polisiyle devlet, sıra biz haklarımızı istemeye gelince 30 işçi karşısına onlarca polis çıkarıp alçakça saldırabiliyor” dedi. Kaybedecek bir şeyleri olmadığını belirten Gördeğir,”patronlarımız güçlü olabilir. TOBB yöneticisi sıfatını kullanarak ta vali talimatıyla sesimizi boğmaya çalışabilirler. Ancak bugün ilan ediyoruz, yanılıyorlar. Çünkü biz haklıyız!” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

“Aynur Bektaş yalanlara devam ediyor!”

Basın açıklamasından sonra işçiler getirdikleri çadırlarını alkışlar, sloganlar eşliğinde kurdu. İki işçi çadırda çalık grevine başladı. Polis izin vermek istemedi ancak işçilerin çadırı kurmasına engel olmadı.  Çadırın kurulmasın kısa bir süre sonra, TOBB işçilerle görüşme talebinde bulundu.

Bir işçi, iki avukat TOBB’le görüştükten sonra çıkan işçi kısa bir açıklama yaptı. TOBB İstanbul Temsilcisiyle görüşen işçi, Temsilcinin Aynur Bektaş’ı telefonla aradığını ancak Aynur Bektaş’ın Hey Tekstil’le hiçbir bağlantısının olmadığı yalanını tekrarladığını dile getirerek direnişlerine ve açlık grevlerine devam edeceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu