Manşet

Hozat’ta Barajlara Geçit Yok!

Dersim – Hozat: 4 Temmuz günü Dersimin Hozat ilçesinde yapılması planlanan ‘İnköy Regülatör ve Hidroelektrik Enerji Santrali’ (HES) için düzenlenen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı halkın müdahalesiyle engellendi.

Hozat Meydanı’nda toplanan ve aralarında devrimci, ilerici, yurtsever kurumlar ve Partizanının da bulunduğu yüzlerce “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”, “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Dereler özgür şirketler”, “Katil şirket Hozat’tan defol”   sloganlarıyla toplantının yapılacağı salonuna yürüdü.

Toplantıyla çevre katili şirketlerin meşru bir zemin kazanmaya çalıştığı ve yapılan bu doğa katliamlarına izin verilmeyeceği,  Hozat halkının nezdinde bu toplantının meşru olmadığı Hozat halkı tarafından dile getirildi.

Kitle, bu baraj ve HES’leri yaptırmayacaklarını, yeni katliamlara göz yummayacaklarını, toplantıya katılan şirket yöneticisinin toplantıyı terk etmesini istediklerini söyledi.  Hozat halkının yoğun tepkisi üzerine ÇED görevlilerinin, toplantının gerçekleştirilmediğine dair bir tutanak tutması ardından protesto sona erdi.(Dersim Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu