Güncel

HPG’den Lice Misillemesi

H. Merkezi: HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) yaptığı açıklamayla Lice’de yaşanan saldırıya karşı 3 Temmuz günü Amed’in Hani ilçesinde bulunan Hegasor karakoluna yönelik misilleme eylemi yaptığını duyurdu.

Eylemin, Lice’de asker tarafından halkın üzerine ateş açılması sonucunda Medeni Yıldırım’ın katledildiği ve 9 kişinin yaralandığı saldırıya karşı yapıldığını duyuran HPG-BİM açıklamasında, “3 Temmuz günü Amed’in Hani ilçesinde bulunan Hegasor karakoluna yönelik gerçekleştirilen eylemde 1 asker öldürülmüştür” denildi.

Ayrıca yapılan açıklamada bazı bölgelerdeki gerillaya yönelik askeri hareketlilik ve top saldırıları hakkında bilgi verildi. Askeri operasyonlara hakkında bilgi verilen açıklamada, 3 Temmuz günü 19.00 ile 20.00 saatleri arasında Hakkâri’nin (Colemerg) Çukurca (Çêlê) ilçesine bağlı Erbiş ve Talisa köyleriyle Güvenlik tepesi ve Kepe Mirişka alanlarının obüs ve havan topları ile bombalandığı açıklandı. 1 Temmuz günü ise Van’ın Saray ilçesine bağlı Xırabsor, Şerefxan ve Avanyurt köyleri ve yakın bölgeye operasyon düzenlendiğini duyuran HPG-BİM operasyonun 2 Temmuz’da geri çekildiğini belirtti. Açıklamada son olarak Wan Saray ilçesine bağlı Satmanê ve Karahisar köyleri civarındada 12 kişilik bir kontra birliğin 3 aydır pusulama faaliyeti içerisinde olduğu bilgisi verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu