GüncelManşet

IŞİD, Suriye’ye Akçakale, Karkamış ve Öncüpınardan giriyor

H.Merkezi: Associated Press (AP) Haber Ajansı, elindeki belgeleri kamuoyuna duyurdu. Eylül 2013-Aralık 2014 tarihleri arasında Türkiye’den Suriye’ye geçen DAİŞ üyeleri ile ilgili elindeki 4 bin 37 belgeyi inceleyen Associated Press (AP) Haber Ajansı, DAİŞ’e katılanların Türkiye’de üç önemli geçiş noktasını kullandığını iddia etti. Suriye’ye geçen IŞİD/DAİŞ çetelerinin üçte biri Akçakale, Karkamış ve Öncüpınar bölgelerini kullanıyor.

 AP’ye göre, DAİŞ’e katılanların 19 farklı geçiş noktası kullanıyor, geçişlerde üç ana noktada yoğunlaşıyor. Belgelerde kayıtları tutulan DAİŞ’çilerin 2 bin 930’unun Suriye’ye Til Ebyad, Cerablus ve Azez üzerinden girdiği belirtildi. Belgelere göre, DAİŞ’e Kuzey Afrika, Ortadoğu, Avrupa, Kafkasya ve Güney Asya’dan yoğun katılım yaşanıyor. AP’nin elindeki kayıtların DAİŞ’e katılan yabancıların yüzde 25 ila 40’lık bir bölümüne tekabül ettiği ifade ediliyor. AP, bu belgelerin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen tüm DAİŞ üyelerinin kayıtlarını içermediğine de dikkat çekti. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’in tahminlerine göre, DAİŞ’in 2014 yılı sonunda 20 bin ila 31 bin 500 savaşçısı bulunuyor. Bunun en az yarısının yabancı olduğu tahmin ediliyor.

AP söz konusu belgelerin DAİŞ tarafından tutulan kayıtlar olduğunu ve Suriyeli muhalif internet haber sitesi Zaman al-Wasl tarafından sızdırıldığını açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu