Güncel

İdris baluken’in “Üç Kırık Dal” romanı okurlarıyla buluşuyor

Dipnot yayınlarından yapılan açıklamada İdris Baluken'in, “Üç Kırık Dal” adlı romanının  9 Haziran'da kitapçılarda olacağı ifade edildi.

H.Merkezi: Ankara Sincan Hapishanesinde bulunan HDP’nin Diyarbakır milletvekili İdris Baluken’in kaleme aldığı “Üç kırık dal” adlı romanı Dipnot Yayınları’dan çıktı.

Romanı yayımlayan Dipnot yayınlarından yapılan açıklamada, Baluken’in, “Üç Kırık Dal” adlı romanının  9 Haziran’da kitapçılarda olacak.

Üniversiteli üç gencin Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da yaşadıklarını, yarına dair umutlarını, bu uğurda verdikleri mücadelenin edebiyatın gücüyle aktarıldığı belirtilen roman için Demirtaş da bir yazı kaleme aldı.

Yayınevinden yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın Baluken’in romanı için yazdıklarına da yer verildi.

Demirtaş kitap için şunları yazdı; “İçinde biriktirirsin bazen. Sonra katmer katmer üstüne yığılır biriktirdiklerin. Taşıyamaz hale gelirsin. Hele bir hücrede tek başınaysan, esirsen… Ya seni yer bitirir içindekiler ya da dökersin onları, eyleyerek, söyleyerek. Elinizdeki romanda da böylesi bir iç dökmenin sesi tınlıyor.

Bu kitabın en önemli özelliği yazılmış olmasıdır. Kendini toplumsal ve bireysel dertlerin dermanına adayan bir yiğit insanın, sıkıştırılmaya çalışıldığı iki metrekarelik bir zindan hücresine sığmamış olmasıdır. O hücreden taşanların, bütün engellere rağmen halkıyla buluşmuş olmasıdır. E, daha ne olsun? Kitabın ilk sayfasını açın, İdris kolunuza girecek ve sizi Diyarbekir’in surlarında, küçelerinde, sevdalarında ve kavgalarında eşsiz bir yolculuğa çıkaracaktır.

Gül ve Ciwan’ın aşkları ile Cengo’nun iç alemindeki çatışma gerçek bir savaşın acılı coğrafyasında iç içe geçerken, özlü bir sorgulamayı da ihmal etmeyen bu hikâyeden hepimize mesaj var.

Eline, yüreğine sağlık kardeşim, arkadaşım, yoldaşım”

Şair Ahmet Telli ise kitap için “üç yoldaşın öyküleri aracılığıyla direnme ve dayanışma”

“Galipler ile mağluplardan bahseden resmi tarih; dipte, derinde filizlenen direnme ve dayanışma gücünü ıskalar. İdris Baluken, bu romanında, üç yoldaşın öyküleri aracılığıyla işte bu direnme ve dayanışmanın bir yaşam tarzı olarak çiçeklendiğini duyuruyor bize. Aşksa olmazsa olmazıdır bu yaşamın. Keje Ana’yı ise hiç unutamayacağım galiba”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu