EkolojiGüncel

İkizdere’de halk Cengiz Holding’e geçit vermedi

Rize İkizdere’de AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in taş ocağı açma planına karşı köylülerin bir haftadır süren direnişi devam ediyor. Direnişin öncelikli sebebi, taş ocağı yapılması istene yerin, bölgedeki dört köyün yerleşim ve tarım bölgelerinin ortasında kalıyor olması.

Jandarmanın önceki günkü sert müdahalesine rağmen mücadeleden vazgeçmeyen köylüler, iş makinalarını bir kez daha durdurmayı başardı.

Jandarma tarafından ablukaya alınan alana köylüler patika yollardan tırmanarak ulaştı. Sabahın ilk saatlerinde jandarma eşliğinde alana girerek çalışma yapmaya başlayan iş makinaları, kitlenin  alanı terk etmeyişiyle bir kez daha durduruldu.

Jandarma tarafından önceki gün darp edilerek gözaltına alınan 15 yurttaştan Güngör Baş yaşadıklarını Birgün gazetesine şu ifadelerle anlattı: “Beni yere itip, taşların üzerinde sürüklediler. Her tarafımda morluklar var. Gözaltına alındık. Akşam 9’da serbest bırakıldık. Ama bugün yine buradayız. Yarın sabah tekrar geleceğiz.”

Gözaltıların, ablukların, müdahalelerin sebebinin köylüyü yıldırmak olduğunun altını çizen Asuman Sazlıoğlu ise ekoloji“Günlerdir burada nöbet tutuyoruz. Geçen gün de alandan uzaklaştırılmaya çalışıldık. Yapılan orantısız müdahale sonucu 15 arkadaşımız gözaltına alınırken birçoğu da biber gazından etkilendi. Bu sabah alana geldiğimizde jandarma eşliğinde makinaların çalıştığını gördük. Biz gelince de makinayı arkaya kaçırdılar” dedi.

Cengiz Holding’in İkizdere’de taş ocağı açmak istemesinin nedeni ise İyidere Lojistik Limanı ihalesini alması. Bu yapılacak liman için denizin taş ile doldurulması gerek ve Cengiz Holding ihtiyacı olan 16 milyon tona yakın taşı ise İkizdere’den çıkartmayı planlıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu