GüncelManşet

Şişli’de HDP için eylem “Gün faşizme karşı omuz omuza durma günüdür”

İstanbul: Devrimci ve demokratik kurumların “Tüm halklarımızı demokratik direnişe çağırıyoruz” diyerek çağrı yaptığı Şişli eyleminde binlerce insan bir araya geldi. “Bizler bu ülkenin ilerici, yurtsever, devrimci, sosyalist kurumları olarak bu saldırılar karşısında HDP’yi yalnız bırakmayacağız. Gün faşizme karşı yan yana, omuz omuza durma günüdür. Birleşik mücadeleyi yükseltme günüdür” denilen eylemde kitleye saldıran polisle zaman zaman da çatışmalar yaşandı.

Bugün Şişli Camii yanında aralarında HDK, HDP, ESP, Halkevleri, EMEP, EHP, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Yeni Demokrat Kadın (YDK), Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) gibi çok sayıda kurumun katıldığı bir eylem gerçekleştirildi. “Halkın iradesi teslim alınamaz! Demokratik siyaset engellenemez! Teslim olmayacağız” şiarıyla gerçekleştirilen eylemde HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması protesto edildi.

 

“Yaşananlara alışmayacağız”

Halkların iradesi teslim alınamaz”, “Vekilim irademdir irademe dokunma”, “Eşbaşkanlarıma dokunma” yazılı pankartların açıldığı eylemde “Vekilime dokunma”, “Tüm darbelere karşı demokratik direniş” yazılı dövizler taşındı. “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karsı omuz omuza”, “Hırsız, katil Erdoğan”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurdistan goristan ji bo faşistan”, “Her yer Amed, her yer direniş”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde; polis sloganlara müdahale etmek istedi. kitle bu müdahaleyi slogan ve zılgıtlarla protesto etti.

İlk olarak konuşan HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, kitleyi Kürtçe olarak selamladı ve 4 Kasım günü Türkiye’nin kaosa uyandığını ifade etti ve bugünün Türkiye’sinde yaşanan hukuksuzluklara karşı alınması tavrı aldıklarını söyledi. “Yaşananlara alışmayacağız. Demokratik tepkimizi alanlarda göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HDP MYK üyesi Sezai Temelli ise “Barış ve demokrasi mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Bizim mücadelemiz Türkiye’nin demokrasi mücadelesidir” diye belirtti ve “An serkeftin an serkeftin” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

“Gün faşizme karşı omuz omuza durma günüdür”

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan Özge Akman basın özgürlüğünün, ifade hürriyetinin, örgütlenme hakkının ve siyaset yapma hakkının ortadan kaldırıldığı, ‘tek edam rejimi’nin inşasına tanık olduklarını söyleyerek, “Ülkemiz, tam bir ‘Saray Darbesi’ yaşamaktadır” dedi. Akman konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yapılan fiili bir darbedir. Ve darbeye karşı direnmek meşrudur, haktır. Eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin, barışın ve kardeşliğin ülkesini hep birlikte kuracağız! Tüm bu baskılar, gözaltılar bizleri teslim alamayacak. Bizler bu ülkenin ilerici, yurtsever, devrimci, sosyalist kurumları olarak bu saldırılar karşısında HDP’yi yalnız bırakmayacağız. Gün faşizme karşı yan yana, omuz omuza durma günüdür. Birleşik mücadeleyi yükseltme günüdür.

 

Polis provokasyonu çatışmaya dönüştü

Eylem boyunca kitleye “müdahale edeceğini” belirterek provokasyon yaratan polis, eylemin ardından kitlenin Cumhuriyet gazetesine desteğe gitmek için yola çıktığı sırada saldırdı. Tazyikli su ve kitlenin ayakları hedef alınarak sıkılan plastik mermiler ile gaz bombaları kullanan polis 30’a yakın kişiyi gözaltına aldı.

Abide-i Hürriyet Caddesi’nde bir kişiyi gözaltına almaya çalışan polise kitle müdahale ederek, gözaltına alınan kişiyi polisin elinden almak istedi. Bu sırada polislerden birinin silahını çıkararak havaya ateş açtığı görüldü. Kitlenin tepki gösterdiği bu olay sonrası polis bölgeden uzaklaştı.

Kitlenin de yer yer taş, sopa ve yol keserek karşılık verdiği saldırı bir saate yakın sürdü. Kitle daha sonra Cumhuriyet gazetesine destek vermek için gazetenin polis barikatları ile çevrilen meydanında bir araya geldi. (Fotoğraflar: Özgür Gelecek, HDP İstanbul, Ulaş Ö. Sezgin)

 

{gallery}sislide hdp ile dayanisma eylemi{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu