Güncel

Şişli’de polis ablukası

İstanbul: DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve TDB’nin Gezi Parkı’yla başlayan ve ülkenin dört bir yanına yayılan eylemlere yönelik devlet terörünü protesto etmek için greve çıktı. 17 Haziran günü iki kolda toplanarak yürümek isteyen grevdeki işçilere polis barikat kurdu.

DİSK Genel Merkezi önünde toplanan emekçiler, polis ablukası altında Osmanbey’e kadar sloganlarla yürüdü. Osmanbey’de panzerler ve çevik kuvvetten oluşan polis barikatıyla engellenen kitle örgütleri burada basın açıklaması yaparak dağıldı. Burada DİSK ve TTB adına yapılan konuşmalarda Gezi Parkı eylemlerine yönelik azgın polis şiddetine ve Taksim’deki polis ablukasına dikkat çekilerek, ablukanın kaldırılması ve polis şiddetine son verilmesi gerektiği dile getirildi. Açıklamaların ardından DİSK üyeleri dağıldı. DİSK’in tutumunu eylemde bulunan birçok devrimci- demokrat örgüt, “Kahrolsun sendika ağalığı” sloganıyla protesto etti.

DİSK’in çekilmesinin ardından BDSP, ESP, Mücadele Birliği gibi örgütler bir süre burada sloganlar, marşlar ve halaylarla bekleyişlerini sürdürdüler. Daha sonra kitle polis TOMA ile saldırdı. Kitle polisin saldırısına taşlarla karşılık verdi. Ara sokaklara çekilen kitleyle polis arasında çatışmalar bir süre devam ettikten sonra sona erdi. Avukatlar Caddesi’nde akrepler ve çevik kuvvet ile kitle arasında yaşanan kovalamacada 2 kişi gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu