EkolojiGüncel

İşkencedere’de polis ve jandarma eşliğinde katliam başladı

Cengiz İnşaat sokağa çıkma kısıtlamasını fırsat bilerek ağaç katliamına başladı. Köylüler engel olmak için ağaçlara çıktı

Rize‘nin İkizdere ilçesinde yer alan İşkencedere Vadisi‘nde AKP ile yakın ilişkileriyle tanına Cengiz İnşaat‘ın İyidere Lojistik inşaatına taş temini  için açılacak taş ocağı için çalışmalar başladı.

Yaklaşık bir aydır projeye karşı çadır nöbeti tutan vatandaşların itirazına rağmen şirket çalışanları sabah saatlerinde jandarma ve polis eşliğinde iş makinelerini getirdi.

‘Savaş alanına döndü’

Makinelerin çalışmasını durdurmak isteyen halk “Hiçbir para insan yaşamından değerli değildir. Vadimizi terk edin” çağrısında bulundu. Bölge halkı alanın adeta bir savaş alanına döndüğünü onlarca polis ve askerin getirildiğini söyledi.

Jandarmanın giriş çıkışları kapattığı İşkencedere Vadisi’ne yurttaşlar dağlardan yürüyerek vadiye inmeyi başardı. Rize Nabız editörlerine ulaşan bilgilere göre çalışma yapan kepçeyi durdurmak için üzerine çıkan Musa Yılmaz ile jandarma arasında tartışmalar yaşandı.

Direnen köylülerin yanında bulunan aslen İkizdere’li olan HDP İzmir milletvekili Murat Çepni de halka destek vererek “tarih bunları yazacak bu halk hesap soracak” dedi

Bu yapılanların hesabı mutlaka sorulacaktır bu böyle kalmayacaktır. Bu halk bunun hesabını mutlaka sorar. Bu katliama izin vermeyeceğiz bu süreç kolay bir süreç olmayacak. Dün direndik bugünde direneceğiz yarında direneceğiz”

Ağaçlara çıktılar

Vadide direnen halka Musa Yılmaz  katledilmek istenilen bir ağaca çıktı. Yılmaz’ın şu sözleri vadide yankılandı:

”Bir müteahhit şuradaki derede yüzen balıklarımızdan ,suyumuzdan daha değerli değildir. Hiç bir para insanımızdan daha değerli değildir. Yaşam alanlarımıza dokunmayın. Yaşam alanlarımız terk edin yaşam alanlarımıza dokunmayın.” (Kaynak: Yeşil Gazete)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu