Güncel

İstanbul, Cizre,  Mersin’de operasyon onalrca kişi gözaltına alındı

İstanbul ve Şırnak'ın Cizre ilçesinde, Mersin’de  düzenlenen ev baskınlarında aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

H.Merkezi:  İstanbul ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde, Mersin’de  düzenlenen ev baskınlarında aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da gece saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı operasyon düzenlendi. PÖH “eşliğinde”  yapılan operasyonda zırhlı araçların yer aldığı baskınlarda evlerin etrafının ablukaya alındığı belirtildi. Baskın yapılan evlerde aramaların ardından aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların sayısına ilişkin net bilgi edinilemezken şuana kadar öğrenilen isimler şu şekilde: “Nihat Demir, Veysi Demir, Ziya Kartal, F.Ç., N.Ç., K.T.”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde sabaha karşı birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı. Çok sayıda ismin gözaltına alındığı öğrenilirken, gözaltına alınanlar Cizre’nin polis karakoluna götürüldü. Gerekçesi öğrenilemeyen operasyonda şu ana kadar ismi öğrenilenler şöyle: Nurettin Bayık, Hanife Sakin, Adil Çömlek ve Faruk Cilasun.

Mersin’de ise yine sabah saatlerinde polis Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri ile üyelerinin evlerine eş zamanı baskın düzenledi.  Mersin’in Tarsus, Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir ilçelerinde yapılan baskınlarda aralarında HDP Mersin İl Eşbaşkanı Sevgi Aktaş’ın da olduğu en az 20 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

Gözaltı operasyonları sürüyor

Dün de Ankara başta olmak üzere birçok ilde HDP’ye yönelik gözaltı operasyonları yapılmıştı. Ankara’da aralarında HDP yöneticileri ve Barış  Anneleri’nin de olduğu en az yedi kişi gözaltına alınmıştı.

Antep’te yapılan ev baskınlarında altı kişi, Bursa’da da sosyal medyadaki “Newroz paylaşımları” gerekçe gösterilerek düzenlenen ev baskınlarında en az iki kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltı operasyonlarına HDP tepki göstermiş, partinin Kadın Meclisi, önceki gün ve dün Diyarbakır, Adana, Çanakkale, Konya ve Ankara’da çoğunluğu kadınlar olmak üzere parti yöneticileri ve partililere yönelik gözaltıların “hukuksuz ve keyfi” olduğunu vurgulamıştı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu