Güncel

İzmir’de keyfi uygulamalarla tutsakların tedavi hakkı engelleniyor

İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Ozan Alpkaya, jandarmanın keyfi uygulamaları hastane ve mahkeme gidişlerinin engellendiğini yazdı.

H. Merkezi: İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden tutsak Ozan Alpkaya, jandarmanın keyfi ve rencide edici uygulamaları nedeniyle hastane ve mahkeme gidişlerinin engellendiğini bildirdi.

İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde kalmakta olan siyasi tutsak Ozan Alpkaya, hapishanede yaşadıkları sorunları Evrensel gazetesine gönderdiği mektupla anlattı.

Koğuşlarından çıkan tutsakların gardiyanlar tarafından arandıktan sonra x-ray cihazından geçirilerek tekrar aramaya tabi tutulduklarını aktaran Alpkaya, “Cezaevi içindeki bu arama bittikten sonra jandarmanın bulunduğu kısma geçiliyor. Jandarma üst arama esnasında onur kırıcı, eziyet edici uygulamalar ve yaklaşımlarda bulunuyor. Kemerden tutup rencide edici şekilde itip çekme, ceplerin içinin dışarıya çıkarılmasının istenilmesi, hapishaneye yasal mevzuata göre alınan kol saati ve yüzük gibi eşyaların engellenmesi gibi keyfi ve rencide edici uygulamalar geliştirilip, dayatılıyor.” dedi. Jandarmanın keyfi ve rencide edici uygulamaları sebebiyle hastane veya mahkemeye gitmeden geri döndüğünü anlatan Alpkaya, tedavi hakkının engellendiğini söyledi. Alpkaya, konuya ilişkin hapishane savcılığına yazdıkları dilekçelerin de sonuçsuz kaldığını kaydetti: “Bu yeni başlatılan uygulamanın bilinçli ve kasıtlı geliştirildiği ortadadır. X-ray’den geçilip, 2-3 defa üst araması yapılıyor olmasına rağmen bu uygulamanın mantıklı hiçbir izahı yoktur.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu