Güncel

JES’e karşı çıkan köye komando birlikleri gönderildi

Köylerinin yakınında JES kurdurmamak için direnen Tire Başköy’e komando birlikleri sevk edildi. Köylüler askerlerin çekilmesi için oturma eylemine başladı.

H. Merkezi: Geçimlerini incir ve zeytin yetiştiriciliği yaparak kazanan Tire’nin Başköy halkı, köy yakınlarına yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) tarım ürünlerine ve sularına zararı olacağı endişesiyle karşı çıkıyor. Haftalardır köylerine JES istemediklerini belirten eylem ve toplantılar yapan köylüler, JES şirketini ve arazide inceleme yapmak isteyen resmi kurum görevlilerini alana sokmuyor.

Önceki gün kiraladıkları alanı Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine göstermek isteyen Pozitif Enerji Şirketi Genel Müdürü Özgür Konuşlu, köylülerin tepkisi ile karşılaşmış, uzun zaman alıkonulan Konuşlu, şirket patronunun köye gelip bu işten vazgeçtiklerine dair belge imzalayacağı sözleri sonrası serbest bırakılmıştı.

Köye bir otobüs komando sevk edildi

Öte yandan dün köylüler JES şirketi ile işbirliği yaptığını ileri sürdükleri bir köylüye tepki gösterdiler. Çıkan arbede de köylünün kolundan yaralanmasının ardından bugün köye İzmir’den bir otobüs komando sevk edilerek köy ablukaya alındı.

Köylüler komando ablukasına karşı oturma eylemine başladı

Evrensel gazetesinin ulaştığı köylüler, JES Şirketi patronu Cihan Çanakçı’nın kendilerine, “Cuma günü köye geleceğim. İstediğiniz protokolü hazırlayın imzalayacağım. bu projeden vazgeçtik” diye söz verdiğini belirterek, “Bu yaralama olayının ardından güvenlik yok gerekçesiyle vazgeçmiş JES şirketi patronu. Köyümüzde birkaç gündür askerler vardı zaten. Bugün ise bir otobüs dolusu komando getirildi. Köylü kadınlar ‘Biz terörist miyiz? Biz toprağımızı, geleceğimizi savunuyoruz’ diye tepki göstererek oturma eylemi başlattılar. Köylülerimiz hem şirket patronunun söz verdiği halde gelmemesini hem de komandoların köye sevk edilmesini protesto ediyorlar. Kaymakamın gelerek askerin köyden çıkarılmasını istiyorlar” dedi.

“Köylülerden korktuğum için kendimi şirketin şoförü olarak tanıttım”

Olayların basına yansımasının ardından Evrensel gazetesinin İzmir bürosunu arayan Pozitif Enerji Genel Müdürü Özgür Konuşlu, projeleri ile ilgili geri adım attıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz gün köylülerin tepkileri sonrası araçlarının tahrip edildiğini ve kendisinin de saatlerce alıkonulduğunu iddia eden Konuşlu, köye kendisinin kullandığı bir araçla, iki Tarım İl Müdürü yetkilisini alarak gittiğini belirterek, bir anda önlerini kesen onlarca köylünün tepkisinden çekindiği için kendisini şirketin şoförü olarak tanıttığını söyledi.

Şahsi olarak köylülerden herhangi bir şikayeti olmadığını belirten Konuşlu, şirket aracının tahrip edildiği için şirketin nasıl bir yola başvuracağı konusunda bilgisinin olmadığını ifade etti.

Köylülerin tepkileri nedeniyle geri adım attıklarını ve şimdilik alanda bir faaliyet yapmayacaklarını belirten Konuşlu, “Şu an geri adım attık, biraz sessiz kalıp durumun normale dönmesini bekleyeceğiz. Sonrasında duruma göre hareket edeceğiz” dedi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu