Güncel

JİTEM, JİT olarak geri döndü

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kendilerini JİT elemanı olarak tanıtan sivil giyimli askerlerin, haklarında soruşturma, dava ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan yurttaşları ajan olmaya zorladığı öğrenildi. 

H. Merkezi: TC tarafından varlığı her zaman inkar edilen 90’lı yılların kanlı örgütü Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) bu kez Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) olarak döndü. Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kendilerini JİT elmanı olarak tanıtan kişiler, kırsal mahallelerde aileler ve muhtarlar üzerinden bazı yurttaşlara ajanlık dayatmasında bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre, JİT elemanı sivil giyimli askerler, haklarında “arama kararı, soruşturma, davası veya yargılandığı davada hüküm giyen” kişiler üzerinde bir çalışma yürütüyor. Söz konusu kişilere ulaşılmadığında ise, aile ve mahalle muhtarları aracılığıyla haber gönderilerek, istihbarat elemanı olmaları isteniyor.

Gerillanın yerini söyle davan düşsün

JİT elemanları, HPG’lilerin yerini söylemenin karşılığında daha önce haklarında açılmış soruşturma, dava veya kesinleşmiş cezanın düşürülmesini teklif ediyor.

Uygulama cezaevlerinde de yürütülüyor

Bu uygulamanın cezaevlerinde de yürütüldüğü belirtiliyor. JİT elemanlarının, cezaevinde tutuklu ya da hükümlü olan kişilerle görüşerek, kendilerine yardımcı olmaları karşılığında haklarındaki cezaların düşürüleceği ve cezaevinden çıkarılacaklarını taahhüt ettikleri ifade edildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu