Kadın

“Kadın örgütleriyle ortak mücadele hattı oluşturacağız”

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, yeni dönem mücadele yöntemlerine ve planlamalarına ilişkin konuştu.

H.Merkezi: Yeni dönemde HDP Kadın Meclisi olarak hem Meclis’te hem de sokakta kadının devrimci müdahalesiyle dönüşümü sağlayacaklarını belirten Dilan Dirayet Taşdemir, hem Türkiye hem de dünya kadın örgütleriyle daha fazla bir araya gelerek, ortak mücadele hattını oluşturacaklarını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 21-22 Temmuz tarihleri arasında Van’da gerçekleştirdiği toplantıda yeni dönem yol haritasına ilişkin tartışmalar yürütmüştü. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, yeni dönem mücadele yöntemlerine ve planlamalarına ilişkin konuştu.

HDP Kadın Grubundan sokak vurgusu

HDP Kadın Meclisi’nin, toplumsal muhalefet biçimi ve mücadele deneyimiyle birlikte farklı ve güçlü bir bakış açısıyla hareket edeceğini söyleyen Dilan, 26 kadın vekilden oluşan HDP kadın grubunun Türkiye’deki bütün farklılıkları yansıttığını belirtti. Yeni dönemde hem Meclis’te hem de sokakta kadınlarla birlikte devrimci bir müdahaleyle dönüşüm sağlanacağını söyleyen Dilan, “24 Haziran seçimleri bizler açısından tartıştığımız süreç itibariyle 3 yıllık çökertme planının yansıması oldu. Kürt halkına, kadınlara yönelik saldırılar, derinleşen tecrit ile birlikte AKP siyaseti açığa çıktı” dedi.

Çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetin rastgele gelişen bir durum olmadığına dikkat çeken Dilan, “Bunlar tamamıyla AKP iktidarının zihniyeti ve açığa çıkarttığı politikalar ile alakalı. 16 yıl içerisinde kadına yönelik şiddetin binde bin 400 artışı bunun ifadesidir. Yine 2008-2108 yılları arsında 104 bin kayıp çocuğun olması, çocuğa yönelik şiddetin bu kadar ayyuka çıkması ve istismarın yaygınlaşması iktidarın politikası ile doğrudan bağlantılıdır” dedi.

 

“Kadın bakış açısını politikanın tüm alanına yayacağız”

Bu gündemlerle 9 Temmuz’da Kadın Meclisi olarak gerçekleştirdikleri toplantıda ciddi tartışmalar yürüttüklerini söyleyen Dilan, “Bu iktidar döneminde kadınların beka ve özgürlük sorunu var. Dolayısıyla kendi geleceğimizi korumanın bir yolu da örgütlenmektir. Diğer bir nokta olan kadın bakış açısını politikanın tüm alanına yaymak. Hem kendi içyapımızda hem de toplumda genel siyasetin içine sokmayı içine alıyor” dedi.

Yeni dönem planlamalarına ilişkin bilgi veren Dilan, kadın örgütleri ile daha fazla dayanışma içinde olacakları bir sürecin başlayacağını söyledi.  Dilan, “Hem bireylerle, hem kadın yapıları ile bir araya gelmek ve ortak eylemsellikler geliştirmek üzerinden planlamalarımız olacak. Yine diplomatik anlamda yurtdışında kadın örgütleri ve mücadele yürüten kadınlarla bir kadınlık bağı kurup topyekün saldırı karşısında yalnızlaşmadan bu mücadelenin dinamizmini de geliştireceğiz “ diye konuştu.

HDP’ye yönelik rehin alma ve tutuklama politikalarıyla birlikte örgütsel anlamda da ciddi müdahalelerle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Dilan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Kadını siyasetten uzaklaştırma siyaseti ile yüz yüze geldik. Önceki dönem eş genel başkanımız Figen Yüksekdağ, diğer vekillerimiz, binlerce üyemiz ve belediye eş başkanlarımız tutuklandı. Bu duruma karşı örgütsel bir hamle geliştirme kararlılığı çıktı. Dolayısıyla yeni dönemde kadınları siyaset alanına çeken, örgütleyen burada kadın siyasetini geliştiren kimi mekanizmalar örme kararlılığımız var. Bizim için bu üç aylık dönem kadın örgütlülüğümüz anlamında eğitim yapma ve bunun tüm hazırlıklarını tamamlayıp diğer kadın örgütleri ile ortak bir zeminde mücadele hattını açığa çıkartacağız.”

 

Kaynak: https://jinnews.com.tr

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu