GüncelManşet

Devlet şiddetine karşı #direnkadın

İzmir: 25 Kasım Kadına yönelik Uluslar arası şiddetle mücadele ve dayanışma günü nde pek çok yerde kadınlar sokağa çıktı. Bu alanlardan biri de İzmir’di.

İzmir Kadın Platformu imzası ile bir araya gelen yüzlerce kadın Alsancak Tren Garı önüne gelerek “Devletin her türlü şiddetine karşı isyandayız” mesajı verdi.

Saat 19.00’da toplanan kadınlar buradan Bornova Caddesinden Sevin Pastanesine doğru yürüyüşe geçti.

Kadınların, “Töre, namus cinayetlerine, çocuk gelinlere emek sömürüsüne hayır”, “kadınlar artık susmayacaklar”, “jin jiyan azadi”, “biji tekoşina jinan” vb renkli dövizlerin yanı sıra Cadı Süpürgesi, kıyafetleri gibi görsellikleri ile alanda yeri aldı. Kadınlar Yürüyüş boyunca sık sık “Jin jiyan azadi”,” Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadı isyan inadına isyan inadına özgürlük”, “devlet elini bedenimden çek” vb sloganlarla devletin sürekli artan kadına yönelik şiddet ve baskısı protesto edildi.

Bizler Yeni demokrat kadınlar olarak “Cinsel şiddete karşı isyandayız”, “Tecavüz Cumhuriyeti TC”, “#Direnelif yalnız değilsin” vb dövizleirn yanı sıra “Elif Kaya’ya Özgürlük” yazılı Elif’in resimleri ile eylemdeki yerimizi aldık.

Kadınlar Bornova Sokağından geçerken buralarda çalışan trans kadınların yanında olduklarını belirten sloganlar atarak Sevinç Pastanesi önüne geldi.

İzmir Kadın Platformu adına buarada Türkçe ve Kürtçe açıklama yapan kadınlar, 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde Trojillo Diktatörlüğüne karşı mücadele veren Mirabel Kardeşlerin bıraktığı mücadeleci gelenek hatırlatılarak, erkek egemen sistemin her yerde kadınlara yönelik şiddetin her türlüsüne maruz kaldığının altı çizildi. Açıklama AKP eliyle uygulanan politikalarla birlikte kadına yönelik şiddetin her gün arttığı , kanıksandığı ve meşrulaştığını belirtilerek, Bu boyutun Gezi Direnişi sırasında gözaltı ve tutuklamalar sırasında çıplak arama ve kötü muamele ile gözler önüne serildiği vurgulandı. Kadınlar Burcu Koçlu ve Elif Kaya’ya yaşatılanlar, Şakran ve diğer hapishanelerdeki devlet şiddetinin karşısında olduklarını haykırdı.

Kadınlar uygulanan tüm şiddet içerikli politikalara baskılara karşı kadın mücadelesini dayanışma içinde yükselteceklerini belirterek, Rojova’da direnişte olan kadınlara selam gönderilerek sonlandırıldı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından Mora Çalan Kaıdn Müzük grubu tarafından şarkılar seslendirilerek eylem 26 Kasım Burcu koçlu ve 3 Aralık Elif Kaya’nın mahkemesine yapılan çağrı ile sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=402]

 

 

 

 

Kaynak: yenidemokratkadin.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu