Emek

Kamu emekçileri sefalet zammına karşı alanlardaydı!

Bursa: Egemen sınıfların temsilcisi AKP hükümetinin grevsiz toplu sözleşme ve sefalet zammı dayatmasına karşı kamu emekçileri greve çıkarak alanlarda kendi taleplerini haykırdılar.

Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da kamu emekçileri alanlardaydı. Eyleme katılımın yüksekti ve eylem oldukça coşkuluydu.Birçok yerde KESK’e bağlı kamu emekçileri iş yerlerinden toplu olarak yürüyerek saat 11.00’de Ünlü Caddede toplandılar.

Burada davul zurna eşliğinde halaylar çekildi, daha sonra grevli toplu sözleşme, insanca yaşayacak bir ücret, güvenceli istihdam, ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın, ücretlerimiz vergi artışından etkilenmesin, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık, baskılar son bulsun ‘İSTİYORUZ. GREVDEYİZ Taleplerini içeren büyük boy KESK Bursa Şubeler Platformu pankartı açarak arkasından kortejler oluşturdu. “Direne direne kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek,AKP halka hesap verecek”, “Zam zulüm işkence işte AKP”. “IMF uşağı hükümet istifa”, “ Sefalet ücreti değil grevli toplu sözleşme” vb. sloganlar, alkışlar ve zılgıtlarla binlerce kişi Fomara meydanına yürüdü. Yürüyüş esnasında çevredeki halk alkışlarıyla eyleme destek verdi. Burada KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü SES Bursa şube başkanı Ergin Uygun basın açıklamasını okudu.

AKP hükümetinin emekçilere dayatılan sefalet zammı ve anti-demokratik uygulamalarını vurgulayan Uygun açıklamada, “İşte sendikaları, kamu emekçilerini yok sayan bu sistemde başlatılan görüşmelerde hükümet dalga geçercesine 4,5 milyon kamu emekçesine ve emekliye 2012 yılı için önce %3+3, 2013 yılı için %2+3 maaş zammı teklif etmiştir. Üstelik komisyon toplantılarında gündeme getirdiğimiz ekonomik, sosyal, özlük ve demokratik sorunlara ilişkin hiçbir öneri sunmamış, sendikaların tüm taleplerini görmezden gelmiştir.”dedi.

Açıklamanın ardından kitle davul zurna eşliğinde halaylarla eylemi devam ettirdi. Eyleme TÜM-TİS sendikası kitlesel katılırken, DİSK’e bağlı Birleşik Metal sendikası, Türk-İş 8. bölge temsilcisi, TMMOB temsilcileri yanı sıra birçok devrimci ve ilerici kurumlarda eyleme destek verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu