Güncel

Kartal Halkı Barış İçin Yürüdü

HDK’nın çağrısı ile bir araya gelen birçok kurum Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri adıyla 25 Ağustos günü bir eylem gerçekleştirdi. HDK flamaları ile City Bank’ın önünden Belediye’nin bulunduğu meydana kadar yürüyen kitle yol boyunca “AKP savaş halklar barış istiyor”, “Türk Kürt Alevi yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Kartal Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından HDK adına bir açıklama yapıldı. Konuşmada Devlet’in tüm şiddet ve savaş zorlamasına karşın halkın barış istemine vurgu yapıldı. “Türkiye’yi yönetenlerin ülkeyi hızla bir kaosun içine sürüklediğine, Kürt Halkı’nın eşitlik ve özgürlük taleplerinin şiddetle bastırılmaya devam edildiğine hükümetin diyalog ve çözüm yerine şiddette ısrar etmesine, operasyonların sürmesi ve çatışmaların devam etmesine” değinildi.

Yaklaşık 3 saat süren eylemde Dersim’in Çocukları isimli müzik grubu söylediği türkülerle etkinliğe renk kattı. Askerliğini yaparken öldürülen Cihan Akışık’ın annesi ile Caner Bahar’ın babası çocuklarının askerde “şüpheli ölüm”leri üzerinde durup, faillerin bulunmasını ve hesap sorulmasını istediler.

Eylemde ayrıca BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’de bir konuşma yaptı. Tuncel yaptığı konuşmada AKP’nin “savaşçı” yaklaşımını  “barış karşıtı” tutumunu eleştiren bir konuşma yaptı. Eylem Kartal HDK Gençlik Meclisi adına yapılan konuşmayla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu