Güncel

Kartal Kaymakamlığı önünde nöbet

Kartal: Karlıktepe’de bulunan Öğretmen Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu’nun imam hatip okuluna dönüştürülmek istenmesine karşı, öğrencilerin ve velilerin isyanı sürüyor.

16 Temmuz günü Karlıktepe halkı “Kaymakam elini okulumdan çek” diyerek, Kaymakamlık önüne kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirmiş ve veliler adına bir heyet oluşturularak Kaymakam Nur Mehmet Hamurcu ile görüşülmüştü.

Daha önce kendisi ile görüşen veliler için, “öğrenci velisi olup olmadıkları belli değil” diyen Kaymakam, bu görüşmede de yapılan eylemlerin “siyasi” olduğunu belirterek, kararlarından dönmeyeceklerini söylemişti.

Bunun üzerine veliler, Kartallı Kazım Meydanı’nda yaptıkları buluşmaları Kaymakamlığın karşısında bulunan Kartal Meydanı’na taşıdılar.

17 Temmuz Salı gününden itibaren her gün saat 15.00’ten itibaren meydanda buluşan veliler, meydana “Okuluma dokunma” pankartı asıp, sloganlarla nöbet tutuyorlar.

 

“Okul, ikinci evimiz”

Kartal Meydanı’nda sohbet ettiğimiz veliler; yapılan eylemlerin değil, imam hatip okulunun Alevilerin yoğun yaşadığı bölgeye yerleştirilmek istenmesinin “siyasi bir karar” olduğunu vurguluyorlar.

Okulun; veliler için ikinci ev olduğunu söylüyor ve anne-babaların birbirlerini tanıdıklarından, sık sık okul için bir araya geldiklerinden, herhangi bir velinin herhangi bir öğrenciye velisi gibi yardımcı olduğundan söz ediyorlar.

Velilerden sohbet ettiğimiz Yasemin Fidanoğlu, çocuğunu bu okulda güvende hissettiğini, “çocuğunun sırtı terlese atletini değiştirecek bir velinin mutlaka okulda bulunduğunu” anlatıyor.

Bundan dolayı bu okulu bırakmak istemiyorlar, “Eğer biz bu kararı değiştiremezsek, diğer bölgelerde değiştirmek çok daha zor olur, imkansızlaşır” diye düşünüyorlar.

Eylemlerine devam edeceklerini vurgulayan veliler herkesten duyarlılık ve destek bekliyorlar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu