Manşet

Kartal’da binlerden Alevilere yönelik saldırılara tepki(video haber)

Kartal: 23 ağustos günü Kurfalı- Hürriyet Mahallesi’nde evlerin işaretlenmesinin ardından yaşanan tartışmalar ev işaretlemelerinin birkaç serserinin işi olacağı şeklindeydi.

Kimi ciddiye alınmayan işaretleme saldırılarının ardından 24 Ağustos günü saat 04.30 sularında Kartal Kurfalı Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Cemevi’nin prefabrik binası “kimliği belirsiz” kişilerce kundaklanmak istendi.

Bununla birlikte olayın birkaç serserinin işi olduğu yönündeki algıda kırıldı.

Yaşanan bu faşist saldırılar Kartal’da yapılan kitlesel yürüyüş ile protesto edildi. Ahmet Şimşek Koleji önünde bir araya gelen binlerce kişi Kartal Meydanı’na kadar yürüdü. Partizan’ında kitlesel katılım gösterdiği eylemde binlerce kişi yolu trafiğe kapatarak öfkeli bir biçimde “Faşizme karşı omuz omuza” “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganlarını attı.

Binlerce kişinin sel olup aktığı eylemdeki öfke görülmeye değerdi. Kartal Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticisi Atilla Özdemir bir konuşma yaptı.

Özdemir yaptığı konuşmada son dönemlerde Alevilere yönelik saldırıların giderek boyutlandığına değinerek; “ Saldırılar elbette bir devlet politikasıdır. Alevilere yönelik hiçbir saldırı cevapsız kalmayacak. Son dönemlerden arttırılmak istenen Sünni politikalar bugün Alevi vatandaşlar üzerinde bu şekilde hayata geçiriliyor. Beyinlere enjekte edilen faşist zehir bugün bu saldırıları doğuruyor. Bizler bu saldırılara geçit vermeyeceğiz” dedi.


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu