Güncel

Katliamlar Ve Zaman Aşımı Konya’da Protesto Edildi

Konya HDK 16 Mart Cuma Günü Zafer Meydanı’nda katliamları ve zaman aşımı kararını protesto etmek için 18:00’de meşaleli basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklama sırasında sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “MİT, JİTEM, Kontrgerilla bu abluka dağıtılacak”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” sloganları atıldığı eyleme yaklaşık 40 kişi katıldı.

Basın metnini okuyan Mahire ÇELEBİ;

“16 Mart 1988 günü Halepçe’de Kürtlere yönelik bir katliam gerçekleştirdi. Dönemin Saddam yönetimi tarafından kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılarak, çoğunluğu Kürt olan kadın, çocuk, yaşlı, genç 5 bini aşkın Halepçeli katledildi. Aynı katliam Türkiye’de de devam ediyor. TSK tarafından F–16 savaş uçaklarıyla gerçekleştirilen ve 34 köylünün öldürüldüğü Roboski katliamının sorumluları hakkında hala bir dava açılmış değil.

Sivas davası 19 yıl sonra 13 Martta yeniden görüldü. 19 yıldır süren Sivas davası zaman aşımına uğratıldı. Türkiye’de devletin kendine adaleti zaman aşımı oldu. Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Gazi’de alevi inancından insanlarımıza, ilerici, devrimci, sosyalist, yurtsever güçlere yönelik gerçekleştirilen katliamlar adaletsizliğin örneklerini yaşatarak tarihin hükmüne kaldı. Zaman aşımı uygulanarak dava düşürüldü. Türkiye’de adaletsizliğin tarihine yeni bir sayfa eklendi. Bugün Adıyaman’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesi yeni katliamların gerçekleşeceğinin de habercisi olmuştur.

Halkların Demokratik Kongresi olarak Gazi, Sivas, Halepçe, Beyazıt katliamlarını gerçekleştirenleri bir kez daha lanetliyoruz.” dedi.

Konya YDG

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu