GüncelManşet

(Yenilendi video) Kaypakkaya kavgayı başlattığı yerde anıldı!

Katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya yüzlerce kişinin katılımıyla Dersim’de, “Katledilişinin 40. Yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz, Taksim isyanını selamlıyoruz” denilerek anıldı. Partizan’ın örgütlediği kitlesel eylemde Dersim halkı, “Onu anıyor, sahipleniyoruz” dedi.

 

Dersim köylerinde ve sokaklarında anmaya çağrı…

13.’sü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali öncesi gerçekleştirilen köy çalışmalarında, ardından da Dersim sokaklarında gazete dağıtımı ve sesli ajitasyonlarla Dersim halkına İbrahim Kaypakkaya’yı sahiplenme çağrısı yapılarak, yürüyüşe davet edildi. Sesli ajitasyonlarda “Ser verip sır vermeme geleneğinin yaratıcısı İbrahim Kaypakkaya’yı kavgayı başlattığı coğrafyada anıyoruz!” denilerek bugün saat 18.00’de gerçekleştirilen yürüyüşe çağrı yapılırken, çok sayıda Özgür Gelecek gazetesi de Dersim halkına ulaştırıldı. Yapılan bildiri ve gazete dağıtımı sırasında Dersim Merkez’de bulunan birçok kafeye de girilerek yürüyüşe çağrı yapıldı. Ayrıca gün içerisinde merkezde dolaşan ses aracıyla da yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

 

“Katledilişinin 40. Yılında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz, Taksim isyanını selamlıyoruz!”

İbrahim Kaypakkaya’yı anmak için Sanat Sokağı’nda buluşan yüzlerce kişi, “Onu anıyor, sahipleniyoruz” yazılı ve üzerinde Kaypakkaya’nın fotoğrafının bulunduğu pankartla yürüdü. Anmaya Yeni Demokrat Gençlik’te, “Gezi Tutsaklarına Özgürlük!” yazılı pankartla katıldı. “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Her yer isyan, her yer direniş”, “Faşizme isyan halka önder Partizan” sloganlarının atıldığı eylemde, Gezi şehitlerinin fotoğraflarının bulunduğu dövizlerde taşındı.

Seyit Rıza Parkı’na gelindiğinde halk, kitleyi alkışlarla karşıladı. Burada yapılan anma programı devrim ve komünizm mücadelesinde yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşu sırasında Partizan Andı okundu.

 

“Kaypakkaya Gezi ayaklanmasında yaşıyor”

Saygı duruşunun ardından Partizan adına basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, Kaypakkaya’nın 40 yıl önce ağır işkenceler sonucu şehit düştüğü hatırlatılarak, “Geçen on yıllar onun ideolojik çizgisinden bir şey kaybettirmemiş, tersine bu çizgiyi dahada doğrulamıştır” denildi. Kaypakkaya’nın görüşlerinin güncelliğine vurgu yapılan açıklamada, “Nerede bir direniş ve mücadele varsa Kaypakkaya orada yaşıyor ve savaşıyor” şiarlı kampanya hatırlatılarak Gezi ayaklanması ile birlikte Kaypakkaya’nın İstanbul, İzmir, Dersim ve Ankara sokaklarında, meydanlarında bu şiara uygun olarak ardılları tarafından yaşatıldığı belirtildi. Dersim’inde ayaklanma sürecinde isyana ortak olduğu vurgulanan açıklamada Dersim’in barajlarla, karakollarla, korucularla teslim alınmaya çalışıldığı hatırlatıldı. Gezi ayaklanmasında faşist devletin azgınca saldırarak 5 direnişçiyi katlettiği hatırlatılan açıklamada, ayaklanmaya saldıranlar ise devletçe nasıl ödüllendirildiğine dikkat çekildi. Medeni Yıldırım’ın katledilmesinin ardından yüzbinlerin eylemlerine dikkat çekilerek, Yıldırım’ın halkların kardeşliğinin simgesi olduğu belirtildi. Açıklamanın devamında Kaypakkaya’nın ardılları olarak, “Onurlu mücadelemizi sürdürerek insanca bir yaşamın temellerini atacağız” denildi. Son olarak mücadeleyi büyütme çağrısı yapılan açıklamada, “Gün Kaypakkaya bayrağını lekesiz olarak bugüne taşıyanların yanında bu bayrağı daha da yukarı kaldırma günüdür. Bu çağrıya kulak verelim, özgür geleceğin inşasına hep birlikte omuz verelim” denildi.

Açıklamanın ardından etkinlik, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla son buldu.

[widgetkit id=255]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=-L10Q_xE6cQ&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu