GüncelManşet

Kaypakkaya Mezar Başında Anıldı

Ankara: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya katledilişilinin 43. Yılında mezarı başında anıldı. Haki Karer ve Dörtler’in de anıldığı eylem  Akader, DHF,Devrimci Parti, ESP, HDP, Kaldıraç, Partizan, SODAP tarafından  örgütlendi. Alınteri ve BDSP de katılım sağladı.

Mezar anması için giden otobüs Sungurlu çıkışında polis tarafından durdurularak arama yapıldı.

Kaypakkaya’nın köyünden mezarlığa yürüyüş

Katledilişinin 43.yılında İbrahim Kaypakkaya Çorum’da mezar başında anıldı. Mezara sloganlarla yürüyüş gerçekleştirildi. Sık sık “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Dörtler yaşıyor, kavga sürüyor”, “Haki Karer ölümsüzdür” sloganları atıldı. Kaypakkaya’nın köyünden gerçekleşen yürüyüş sırasında şehit düşenlerin isimleri söylenerek “Yaşıyor” denildi. Mezar başına gelindiğinde Geyiksuyu şehitleri, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler ve tüm devrim şehitleri için saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından ortak basın açıklaması okundu.

18 Mayıs şehitleri yaşıyor, savaşıyor

Basın açıklamasında İbrahim Kaypakkaya’nın Türkiye Devrimci Hareketinin turnusol kağıdı olan Kürt ulusal mücadelesine bakış açısının öneminin altı çizilirken “. Kürt ulusuna yönelik imha, inkâr, asimilasyon politikalarına karşı mücadeleyi, Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkını komünist bir önder olarak proleter bakış açısıyla ifade etmekten geri durmamıştır” denildi.

Dörtlerin Kürrt Hareketi direnişinin kıvılcımı oldukları söylenerek “Faşizmin Eylüllü günleri sürerken Amed zindanlarında teslimiyetin değil başkaldırının dört güzel insanı olarak karanlığı aydınlatan Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Öner’in bedenlerinde tutuşan ateş, on yıllardır süren Kürt ulusal mücadelesi yangınının ilk kıvılcımlarındandır. Kıvılcımın yangına dönüştüğü süreçte nice Ferhatlar, Eşrefler, Mahmutlar ve Necmiler bu mücadeleye can vermiş, Dörtlerin isyan bayrağı yere düşürülmemiştir.” denildi.

Haki Karer’in Kürt Ulusal mücadelesinde önderleşmesiyle birlikte “O, Kürt Hareketinin önder kadrolarından birisi olarak bu topraklarda 30 yılı aşkındır sürdürülen savaşın mimarlarından olmuştur. Haki Karer heval, başta TC’nin ulusal zulmüne karşı isyanı kuşanan Kürt ulusu olmak üzere, çeşitli ulus, milliyet ve inançlardan halkımızın yüreğinde yaşamaya devam edecektir.” denildi.

“18 Mayıs şehitleri; Başta Dersim’de ve Kürdistan coğrafyasında sokağa çıkma yasaklarına, baskı, asimilasyon ve katliam politikalarına karşı barikat barikat savaşmaktadır. Devletin 44 yıl önce 6 Mayıs’ta Denizleri katlederek teslim almaya çalıştığı devrimci iradeyle yine bir 6 Mayıs günü Geyiksuyu’nda TKP/ML’ye bağlı iki TİKKO gerillası Haydar Arğal (Sinan), Murat Tekgöz (Rıza) şehit düşmüştür. 18 Mayıs şehitleri; dağlarda, fabrikalarda, tarlalarda, amfilerdeki direnişlerde, yoksul halkımızın nefes aldığı her yerde kararlılıkla mücadeleyi büyütmeye devam ediyor.

İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler nerede bir direniş ve mücadele varsa, orada yaşıyor, savaşıyor!” denilerek basın açıklaması sonlandırıldı.

Son olarak Partizan, Partizan andını mezar başında okudu. Dersim’de şehit düşen devrim neferlerinin adları anıldı. Sloganlarla anma sonlandırıldı.

{gallery}corum 18 mayis 2016{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu