Güncel

“Kaza değil cinayet hesap soracağız!”

İstanbul: İş cinayetlerinde adalet arayan aileler, bugün saat 13.00’de Galatasaray Meydanında toplanarak iş cinayetlerinde can veren yakınları için adalet nöbetine devam etti.   9 Kasım 2011 tarihinde Van depreminde hayatını kaybeden 24 kişi ve 2014 yılında Soma’da maden ocağında meydana gelen patlama sonucunda can veren 301 işçi için adalet talebi yinelenerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Erdinç Eroğlu 2015’te ez az 1073, 2016’nın ilk yedi ayında ise en az 1049 işçinin iş cinayetlerinde kaybettiğini dile getirerek “acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes bu vahşeti anlayarak davranmalı” dedi.  

Yargıtay: Tevfik Bayram bilinçle taksirli ölüme neden olmadı

Eroğlu ; “ Van’da 9 Kasım 2011’de meydana gelen2. Depremde yıkılarak 24 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Bayram Oteli’nin sahibi Tevfik Bayram avukatlarının kanun hükmünde kararname ile getirilen değişiklikler kapsamında yaptıkları başvuru sonucunda23 Ağustos 2016’da tahliye oldu. Yargıtay 12. Ceza Dairesinin ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’  koşullarının oluşmadığı, ‘cezanın artırılmasının kanuna aykırı olması’ nedeniyle yerel mahkemenin hükmünü bozmasının ardından Bayram’ın tahliyesini davanın gönüllü hukukçuları değerlendirecek” diye konuştu.

Soma katliamında yaşanan toplu iş cinayetine de değinen Eroğlu, 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan Soma katliamının 10’uncu duruşmasında bilirkişi raporunun okunduğunu belirterek davanın 12 Ekim 2016’ya ertelendiğini kaydetti.

Erdinç Eroğlu’nun ardından söz alan Bayram Oteli davası avukatı Murat Kemal Gündüz Bayram Oteli davasının 27 Ekim’e ertelendiğini ifade ederek 2011 yılının Ekim ayında gerçekleşen depremden sonra herhangi bir inceleme yapılmadığını ve otelin işletilmeye devam ettiğini söyledi.

Soma Faciasında sorumlular yargılansın

Soma Davası avukatlarından Berrin Demir ise bilirkişi raporlarının kısmen eksik olsa da yeterli olduğunu belirterek Soma’da yaşanan maden faciasında Alp Gürkan dışında herhangi bir yönetim kurulu üyesinin tutuklu olmamasına tepki gösterdi. Demir, ayrıca facia esnasında madende işçilerin kaçacak yeri olmadığını ve “ S “ panosu diye tarif edilen alanda 240 işçinin can verdiğini dile getirirken, madende denetleme olmadığını sözlerine ekledi. Berrin Demir “ S “ panolarında havalandırma bulunmadığına da dikkat çekerek Can Gürkan’ın mahkeme salonunda katliamdan yaralı kurtulan işçiye sen şişmansız diye orada terlemişsindir ifadelerini kullandığını dedi.

 Arka Sıradakiler dizisi set ekibinde çalışırken iş cinayetine kurban olan Selin Erdem’in annesi Hacer Demir de “ amacımız bundan sonra kimsenin canı yanmasın istiyoruz ” şeklinde konuştu.

Son olarak Van depreminden hayatını kaybeden Cem Emir’in kardeşi Tuncer Emir ise “Valiliğin hasar tespiti yapması gerekirdi. İnceleme olmadığından otel sahibi oteli işletmeye devam etti. Tevfik Bayram’ın tahliyesi bizleri şaşırtmadı ” ifadelerini kullandı.

Adalet nöbeti, iş cinayetlerine karşı cinayetler durana kadar alanlarda olacağız denilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu