Dünya

Kazakistan’da yüzlerce petrol işçisi iş bıraktı

H. Merkezi: Kazakistan’da yüzlerce petrol işçisi çalışma saatlerinin artırılmasını ve ücret düşüklüğünü protesto etmek için iş bıraktı.

Petrol arama sahalarında hizmet veren Burgılau firmasında çalışan işçiler,“220 işçinin çalıştığı şirkette çalışma saatlerinin artırıldığını, yılın ilk döneminde 66 işçinin çeşitli düzeylerde yandığını” şirket genel müdürüne bizzat söylediler. İşçiler şirketin sendikasına güvenmedikleri için kendi seçtikleri meşru sendika temsilcisi ile görüşmeleri sürdürüyorlar.

Sendika temsilcisi seçilen işçi Saduakas Bekkaliyev, “Dört gün süren protestolardan sonra devreye giren polisin işçileri gözaltına alıp  karakola götürdüğünü, konuyu önemsemeyen şirket yetkililerinin ise gözaltıların medyaya yansıması üzerine harekete geçtiğini” söyledi.

İşçilerin taleplerinin yazılı olarak sunulduğu şirket yönetiminin, en kısa zamanda talepleri karşılayacağını açıklaması üzerine serbest bırakılan işçiler direnişe son verdiler. Ayrıca şirket seçilmiş işçi temsilcilerini sendika temsilcisi olarak tanıyacağını da beyan etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu