Güncel

KCK davası Sürüyor: yüzlerce kişi barikatları yıktı, avukatlar protestoda ! ( Yenilendi)

H.Merkezi: 5-28 Ekim 2011 arasında İstanbul merkezli olarak yapılan KCK Operasyonu’nun Silivri’deki duruşmasında kitle barikatları yıktı.

124’ü tutuklu 205 siyasetçinin “yargılandığı” KCK Ana Davası’nın ikinci duruşması, bu sabah Silivri’de başlarken, salona girmek isteyen tutuklu yakınları ve BDP’liler askerler tarafından keyfi gerekçelerle engellendi. “Biji Serhildana zindana, baskılar bizi yıldıramaz.” sloganları ile barikata yüklenen kitle, barikatları yıkarak salona girmek istedi. Avukatların mahkeme başkanı ile yaptıkları görüşme sonucunda gerginlik sonlandırılırken; kitle mahkeme salonu girişine alındı.

Dava kapsamında; BDP PM Üyesi Hasan Özgüneş, BDP MYK Üyesi Mustafa Avcı, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yayıncı Ragıp Zarakolu, Özgür Gündem Gazetesi editörü Kazım Şeker, çevirmen Ayşe Berktay, BDP PM üyeleri, Red Dergisi yazarı Hakan Soytemiz, BDP il ve ilçe yöneticileri, parti üyeleri bazı Kürt kurumlarının yöneticileri de “yargılanıyor.”

Yine Silivri L tipi Hapishanede açlık grevinde bulunan ve asker saldırısı sonucu hücrelere konulan 16 tutsağın da “yargılandığı” davayı BDP milletvekili Sabahat Tuncel de takip etmek için salona geldi.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça kimlik tespitlerinin yapıldığı davada; tahliye taleplerinin yazılı olarak alınmak istenmesine itiraz eden avukatlar; yazılı talep isteğini “engizasyon mahkemeleri”ne benzeterek; telebin kısıtlama olacağını belirtti. Öncesinde avukatların çantasının aranmak istenmesiyle askerler ile avukatlar arasında da gerginlik yaşanan duruşma hala devam ediyor.

***

Duruşmanın öğlenden sonraki bölümünde izleyicisiz olarak sürdürülen mahkemede;Mahkeme heyeti tutsak Aslan İşçioğlu’na yönelik kararını açıkladı.

Kürt halkının felfesinde düşmanlık yoktur. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılmasını istiyoruz” dediği için duruşma salonundan çıkarılan Aslan İşcioğlu ile ilgili olarak “Terör örgütü elebaşını övmek” gerekçesi ile 9 Ekim’e kadar olan duruşmalara getirilmemesine karar verildi.

İşçioğlu’nun mahkemeden çıkartılmasının savunma hakkının engellenmesi olarak nitelendiren avukat Ercan Kanar’ın ise” ısrarla konuştuğu ve mahkeme düzenini bozduğu” gerekçesi ile salondan çıkarılmasına “hükmeden” Mahkeme Heyeti avukatların protestosuyla karşılandı. Karara itiraz eden Avukatlar oturma eylemi yaparken, Heyet de salonu terk etti.

Mahkemeye saat 15:00’a kadar ara verildi.

Salona giren jandarma tarafından Av. Ercan Kanar yaka paça dışarı çıkarılırken, saldırıya engel olmak isteyen diğer avukatlar da çıkartıldı.  Avukatlar duruşma salonu önünde açıklama yapacaklar.

***

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen KCK ana davası 2. duruşmasında Jandarma tarafından zorla dışarı çıkartılan avukatlar; mahkeme önünde basın açıklaması yaptı.

Salondan zorla çıkartılan av. Ercan Kanar tarafından yapılan açıklamada; “Zulme karşı onurumuzu, meslek ahlakımızı çiğnetemezdik. Savunmanın onurunu ayaklar altına alamazdık” denildi. Devamında söz alan Milletvekili Sebahat Tuncel ise; AKP’nin Kürtleri savunmasız bırakmak istediğine değinerek; BDP ve HDK’nin mücadeleyi sürdüreceğini söyledi.

Avukatların ve izleyicilerin jandarma saldırılarını protesto etmek için girmediği salonda iddianame okunmaya devam edilirken, salon tutsakların protestosuna da sahne oldu. Avukatların olmaması üzerine Mahkeme Heyetine sırtını dönen tutsaklardan BDP MYK üyesi Mustafa Avcı; avukatların olmaması üzerine “ savunma hakkımız engelleniyor, duruşmanın yarına ertelenmesini istiyoruz” talebini dillendirdi. Mahkeme başkanı, “Bunlar duruşmayı engelleme çalışmalarıdır. Sanıkların taleplerine göre düzen ayarlayamayız” sözü üzerine de; mahkemeyi alkışlarla protesto eden tutsaklar salondan çıkartıldı.

İddianame boş salona okunmaya devam ediyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu