Emek

Kenan Güngördü; İşimi alana dek mücadeleyi sürdüreceğim!

Zeytinburnu Belediyesi'ndeki "güvenlik soruşturması" sonrası işinden çıkarılan Kenan Güngördü'nün işe dönme talebiyle başlattığı direniş sürüyor.

İstanbul: 130 gündür direnişte olan Kenan Güngördü (39), bugün Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Güngördü’ye işinden ihraç edilen kamu emekçilerinin yanı sıra Devrimci Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ve Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Gürsel Kaya ile Partizan okurları da destek verdi.

Emekçilere KHK zulmü

Eylemde bir konuşma yapan Gügördü, neden çıkarıldığı yönündeki sorularına yanıt verilmediğini, sol görüşlü bir sendikaya üye olduğu ve AKP’li olmadığı için işten atıldığını, 150 binin üzerinde emekçinin bir gece de yayınlanan KHK ile işinden edildiğini, haklı olduğunu mahkeme kararı ile kanıtladığını ve 130 gündür emeğinin hakkını savunmak için direnişini sürdüğünü, işini geri alana eylemlerine devam edeceğini dile getirdi.

“Flormar işçileri asla yalnız değildir.”

Kendisi gibi yine direnişte olan Flormar işçilerini selamlayan Güngördü, şunları kaydetti:

 “Sadece sendikalı oldukları için işten atılan emekçilerin mücadelesi, benim de mücadelemdir. İşten atıldıkları yetmiyormuş gibi şimdi polis baskısı altında olan Flormar işçileri asla yalnız değildir. İktidar ve sermaye bilsin ki baskı devam ederse eylemimi Flormar önüne taşıyarak destek olmaya devam edeceğim.”

Güngördü, Türkiye’de her gün ortalama 6 işçinin yaşamını yitirdiğini, yaşanan bu ölümlerin ise ancak cinayet olarak tanımlanabileceğini sözlerine ekledi.

Eyleme katılan Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da, yaptığı konuşmada “Kenan arkadaşımızın her zaman yanındayız. Her gün alınmayan önlemlerin sonucu olarak 6 arkadaşımız yaşamını yitiriyor. Daha fazla kar elde etmek amacıyla alınmayan önlemlerden dolayı arkadaşlarımız hayatını kaybediyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Oturma eylemi yapılan konuşmalar sonrası atılan sloganlar ile son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu