Güncel

KESK: “Barış için Aslı Erdoğan okuyoruz”

H. Merkezi: Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu(KESK)  İstanbul Şubeler Platformu, Özgür Gündem gazetesi Yayın Kurulu üyesi Aslı Erdoğan’ın tutuklanması ve üyelerinin açığa alınması durumunu kınadı. KESK üyeleri Aslı Erdoğan ile dayanışma amacıyla Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde Erdoğan’ın kitaplarını okudu.OHAL’de görevden almalara, göz altılara son” ve “Barış için Aslı Erdoğan okuyoruz” pankartının açıldığı açıklamada sık sık, Baskılar bizi yıldıramaz”, Aslı Erdoğan yalnız değildirve Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı. Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu da oradaydı.

“Muhalefetten kurtulma savaşı veriliyor”

KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fadime Kavak, basın açıklamasında darbe girişimi ile başlatılan ve cemaatle sınırlı kalmayan kamuda açığa almalar ile gazetecilere yönelik baskıların sürdüğünü  ifade ederek, “AKP daha önce cemaat ile hayata geçirdiklerini bugün tek başına hayata geçirmektedir. Açıkça uyarıyoruz bu yol yol değildir, dönüp dolaşıp getireceği yer yeni krizler, kaos ve tıkanmadır.Konfederasyonumuz ve bağlı sendikamız tüm darbelerde en çok saldırıya maruz kalmasına, cemaatin hedef tahtasında olmasına rağmen bugün sendika üyelerimizden toplam 452 kişiden el çektirilmiş, 6 kişi ihraç edilmiş ve 10 kişi tutuklanmıştır. Açığa alınan sendikamız Eğitim-Sen üyelerinden 25’i akademisyendir.Hükümet ‘Kurtuluş’ değil, ‘muhalefetten kurtulma savaşı’ veriyor” dedi.

“Aslı’yı alana kadar nöbetteyiz”

Aslı Erdoğan’ın tutuklanması ve Özgür basının susturulmaya çalışılmasının kara bir leke olduğunu ifade eden Kavak, “Yazıları birçok dile çevrilmiş ve tüm dünyada tanınan bir yazar olan Aslı Erdoğan’ı biz buradan uzun uzun anlatarak değil, yazdıklarını okuyarak anlatacağız. Düşünceye kelepçe vurulamaz. Aslı Erdoğan’ı alana kadar Aslı’nın arkadaşları ile nöbetteyiz” dedi.

Yazar Erdoğan’ın “Hayatın Sessizliğinde” ve “Bir kez daha” kitaplarından kesitler açıklama sonrası hapishane önünde okundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu