Güncel

KESK İstanbul Şubeler Platformu: KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız

KESK İstanbul Şubeler Platformu üyesi kamu emekçileri KHK ile ihraç edilen KESK üyesi arkadaşlarının işe iadesi talebiyle Beşiktaş Kartal Heykeli önünde basın açıklaması yaptı.

H. Merkezi: “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız” yazılı pankart açan kamu emekçileri “AKP’nin Memuru Olmayacağız”, “Direne Direne Kazanacağız”, “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız” sloganları attı. Basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen 8 No’lu Şube Başkanı Zeliha Baksi okudu.

İktidarın baskıcı, ırkçı, piyasacı, eril ve gerici tek adam rejimini darbe girişimini fırsat bilerek ilan ettiği OHAL ile yapılandırmaya çalıştığını OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla 130 bini aşkın kişinin fişleme, kurum kanaati, sosyal medya paylaşımları, sosyal çevre soruşturması, sendika üyeliği, banka hesabı vb. gibi normal koşullarda aslı suç olarak kabul edilemeyecek gerekçelerle kamudan ihraç edildiğini, hukukun temel ilkelerinin ayaklar altına alındığını söyleyen Baksi, ihraç edilen arkadaşları hakkında somut bir suçlama veya kanıt olmayışının ihraçların tamamen siyasi tasarrufla yapıldığını açığa çıkardığını belirtti.

Siyasi görüşü, etnik kimliği, dini inancı, mezhebi, hatta yaşam tarzı açısından iktidarın belirlediği sınırlar içinde olmayan ya da davranmayan herkesin, her kurumun OHAL sürecinde hedef haline getirildiğini söyleyen Baksi, “Gelinen aşamada iktidarın antidemokratik uygulamaları karşısında diz çökmeyen kesimlerin ihraçlarla tehdit edilerek, korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılması kabul edilemez” dedi.

“Masa başında siyasi intikam hırsıyla alınan kararlar ve idari tasarruflarla işimizi elimizden alan, geleceğimizi karartmaya çalışanlara karşı en güçlü yanıtı, birlik ve dayanışmamızı büyüterek vereceğiz. Bugün kimsenin önünde asla diz çökmeyeceğimiz, hiçbir zaman mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir” diyen Baksi, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi yürüttüğü için açığa alınan, ihraç edilen yönetici ve üyelerinin de “suçlu” değil, sendikalı ve örgütlü olmanın gereğini yerine getiren kamu emekçileri mücadelesinin onuru olduğunu söyledi.

KESK olarak, hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturan ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacaklarını belirten Baksi, “Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuki, fiili, meşru ve örgütlü mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, ihraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

Son süreçte yaşanmakta olan şarbon vakalarına da değinen Baksi, sorunun üzeri kapatılamayacak denli büyük olduğunu ve bir an evvel halk sağlığını öne alan sağlık politikaları ve denetimin uygulanması gerektiğini söyledi.

Baksi, Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırının da 6-7 Eylül olaylarını yaşatan zihniyetin bir devamı olduğunu ve Cumartesi Anneleri’ni hiçbir baskının yıldıramayacağını belirtti.

Kamu emekçileri eylemi sloganlarla sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu