Emek

KESK’li emekçiler direnişlerini sürdürüyor; “Zafer direnen emekçinin olacak”

KHK saldırılarıyla İstanbul’da ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin Bakırköy ve Kadıköy’deki direnişleri bugün yapılan eylemlerle 66. haftasına girdi. Direnişçi emekçiler; 66. haftanın ilk eyleminde “İşimizi geri alacağız!” şiarını haykırmaya devam etti.

H.Merkezi: KHK saldırılarıyla İstanbul’da ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin Bakırköy ve Kadıköy’deki direnişleri bugün yapılan eylemlerle 66. haftasına girdi. Direnişçi emekçiler; 66. haftanın ilk eyleminde “İşimizi geri alacağız!” şiarını haykırmaya devam etti.

 Bakırköy

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda saat 14.00’te “İşimizi ekmeğimizi geri alacağız” pankartını açan emekçiler oturma eylemlerine başladılar.

Direnişçi emekçilerden Fatma Akkın tarafından yapılan basın açıklaması KHK saldırılarıyla işlerinden atıldıkları için 15 aydır direnişlerinin devam ettiğini belirtilerek başladı. Akkın, “Hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilmemizi kabul etmiyoruz. AKP’nin bu zulmüne direnerek cevap veriyoruz. Bizler de AKP’ye ‘yeter’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Akkın devamla; 150 binden fazla emekçinin ihraç edilmesine, çocukların cinsel istismarına, kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze, çocukların cemaat yurtlarına mahkûm edilmesine, iş cinayetlerine, kölece çalışma koşullarına ve emek sömürüsüne, OHAL düzenine, KHK zulmüne ve doğanın talan edilmesine de “yeter” dediklerini vurguladı.

KESK üyesi emekçilerin tutuklanmasına da tepki gösteren Akkın, “Sizin zulmünüz, hukuksuzluğunuz bitene kadar alanlarda olacağız. Emekçiyiz, haklıyız ve mutlaka kazanacağız” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın ardından müzik ayını eşliğinde oturma eylemi ve imza kampanyasını saat 17.00’ye kadar sürdüren direnişçiler; “İşimizi geri alacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “AKP’nin memuru olmayacağız!” sloganlarını attı.

Kadıköy

Altıyol’daki direniş alanında da eşzamanlı olarak başlayan direnişte “KHK’lar gidecek biz kalacağız” ve “Haksız hukuksuz ihraçlara hayır İşimizi geri alacağız” pankartları açıldı.

Direnişçi emekçilerden Mehmet Sarı tarafından okunan basın açıklamasında yıllardır emek vererek elde ettikleri mesleklerden dün sınav sorularını “FETÖ” dedikleri ortaklarıyla birlikte çalan AKP iktidarı tarafından atıldıkları vurgulandı.

Daha önce de türlü baskılarla ilerici, demokrat, devrimci olan ve AKP’nin memuru olmayı reddeden kamu emekçilerinin tasfiye edildiği söylendi.

On binlerce kamu emekçisinin tamamen kuralsız bir şekilde KHK’larla işlerinden edilmesi ve oyalamadan başka bir sonuç üretmeyen OHAL Komisyonu teşhir edildi.

İşlerinden edilen emekçilerin SGK kayıtlarında ihraç edildikleri göründüğü için başka bir işe girmelerinin de engellendiği ve ölüme terk edilmek istendiği söylendi.

Ülkeyi OHAL ve KHK’larla yöneten AKP’nin seçimleri erkene alarak kendi yaratmak istediği sistemi güvenceye almak istediğine vurgu yapılan açıklama 20 Şubat 2017’den bu yana direnişin sürdüğü belirtilerek devam etti.

Baskı ve saldırılara rağmen direnişlerinin kararlılıkla sürdüğü vurgulanarak “Tarihin değişmeyen tek doğuruşu vardır; zalimler yenilir, direnenler mutlaka kazanır. Biz kazanacağız” ifadeleriyle açıklama sona erdi.

Açıklamanın ardından otuma eylemine geçen emekçiler müzik yayını ve imza kampanyasını sürdürdüler.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu