Manşet

KOÜ ve Marmara’da Roboski Anması

Marmara Üniversitesi 28 Aralık'ta yapılan ve 34 Kürt köylüsünün öldürüldüğü Roboski katliamının 1. yıldönümünde Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde yaptığımız bir eylemle "Unutmadık, Unutmayacağız!" dedik.
27 Aralık Perşembe günü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde bir yürüyüş gerçekleştirildi.
Diğer kampüslerden gelen öğrencilerin içeri alınmamasından kaynaklı okulun içinde ve dışında iki pankart açılarak yürüyüş başlatıldı. Sloganlarla, pankartlarla ve dövizlerle Kadıköy İskelesi'ne kadar yürüyüş gerçekleştirildi.
Yürüyüşte "
Kürt Halkına İmha Dayatılamaz", "Katil TSK Kürdistan'dan defol", "Marmara goristan ji bo faşistan" sloganları atıldı.
İskele Meydanı'nda yapılan oturma eylemi sırasında alkışla katliamı protesto ettik. (İstanbul YDG)

Kocaeli Üniversitesi

Kocaeli HDK Gençlik Meclisi, 1. yıl dönümünde Roboskî katliamında yaşamını yitirenleri andı. 34 genç, battaniyelere sarılı halde 34 dakika boyunca yerde yattı.

Özel güvenliklerin ve polisin yoğun “güvenlik” önlemi aldığı eyleme birçok akademisyen-öğretim görevlisi de katıldı.Toplanma esnasında polisin ve ÖGB’lerin baskıcı tutumuna tepki gösteren bir öğretim görevlisi ÖGB amiriyle kısa bir tartışma yaşadı.

Umuttepe Kampüsü Sosyal Tesisleri önünde bir araya gelen öğrenciler, 34 köylünün cenazelerinin battaniyelere sarılmasını temsilen 34 kişi 34 dakika boyunca battaniyelere sarılı şekilde yerde yattı.

34 dakika boyunca Roboskî için ağıtlar çalındı. 300’e yakın devrimci-demokrat-yurtsever öğrencinin katıldığı anmanın tiyatral tarzda yapılması eylemin dışındaki birçok öğrencinin dikkatini çekti.

Sessiz şekilde yapılan anmada Kocaeli HDK Gençlik Meclisi imzalı; “Katır sırtında taşınan ölüler, unutursam kalbim kurusun” yazılı pankart açıldı. 34 dakika sonra ayağa kalkan öğrenciler Roboski yoklaması aldı. Saldırıda katledilenleri temsilen 34 öğrenciden her biri birer cümle söyledi. Ardından Kürtçe ve Türkçe olarak iki ayrı basın açıklaması okundu.

Açıklamayı okuyan HDK Gençlik Meclisi temsilcisi, ”Bizler katliamları örtbas etmeye çalışan faşist zihniyetten adalet ya da merhamet dilenmiyoruz. Bizler dünyanın neresinde olursa olsun kendine insanım diyen herkesi Roboskî konusunda acilen eyleme, dayanışmaya, konuyu dünya kamuoyuna taşımaya ve hesap sormaya davet ediyoruz” dedi.

 

Kocaeli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu